دکتر سولماز سلطان احمدی / خدمات زیبایی / همه چیز در مورد مزایا و معایب تزریق هیالورونیداز
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

همه چیز در مورد مزایا و معایب تزریق هیالورونیداز

شاید شما هم این روزها نام هیالاز یا هیالورونیداز به گوشتان خورده باشد، به خصوص اگر به مطب متخصص پوست و مو باشید و اسم تزریق هیالاز و تزریق هیالورونیداز را شنیده باشید. اما هیالاز یا هیالورونیداز دقیقاً چیست و چه کاربردی دارد؟ عوارض تزریق فیلرهای بر پایه هیالورونیک اسید چیست؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی بیشتر این موضوع بپردازیم.

تزریق هیالاز

داروی هیالاز

هیالورونیداز چیست؟

هیالورونیداز (Hyaluronidase‎) نوعی آنزیم است که به صورت طبیعی در بدن انسان وجود دارد. این آنزیم باعث شکسته شدن و تخریب مولکول های اسید هیالورونیک می شود. این آنزیم در علم پزشکی از جمله پزشکی زیبایی و جراحی های چشم کاربرد دارد. این آنزیم در گذشته از منابع حیوانی به دست می آمد اما در حال حاضر این آنزیم به صورت آزمایشگاهی و از آلبومین انسانی به دست می آید. هیالورونیداز در علم پزشکی با نام تجاری هیالاز (Hyalase) و به صورت آمپول های 1500 واحدی عرضه می شود.

هیالاز چگونه کار می کند؟

همان طور که گفتیم این آنزیم با تزریق شدن در بدن، اسید هیالورونیک را می شکند. با شکستن این اسید، نفوذپذیری بافت ها را افزایش می دهد. به زبان ساده تر، زمانی که شما قسمت های مختلف صورت را با فیلرهای مبتنی بر اسیدهیالورونیک پر کرده باشید اما از ظاهر ایجاد شده رضایت نداشته باشید، با تزریق هیالاز (هیالورونیداز) اسید هیالورونیک را تجزیه و تخریب می کنید.

تزریق نامناسب فیلر

تزریق فیلر برای این آقا توسط پزشک دیگری انجام شده که باعث تجمع فیلر زیر چشم شده است. با تزریق هیالاز این مشکل رفع شد.

کاربرد هیالورونیداز در پزشکی چیست؟

زمانی که فیلرهای حاوی اسید هیالورونیک بیش از حد تزریق شده باشند به طوری که نتیجه آن غیرطبیعی باشد با تزریق هیالاز می توان فیلر را تخریب کرد. همچنین اگر پزشک غیر متخصص از ژل ها و فیلرهایی با کیفیت پایین استفاده کرده باشد که در زیر پوست فردد گره ایجاد شده باشد یا واکنش آلرژیک به وجود آمده باشد هم می توان با تزریق هیالاز مشکل را رفع کرد.

البته باید گفت که بعد از تزریق فیلرهای حاوی اسید هیالورونیک ممکن است در چند روز اول کمی تورم و قرمزی ایجاد شود که این امر طبیعی است و نباید نگران باشید. اما اگر تورم بعد از گذشت چند روز به گونه ای بود که بهبود نیافته بود و ظاهر غیر طبیعی شده بود، باید در اسرع وقت به بهترین متخصص پوست و موی تهران مراجعه کنید تا با تزریق هیالاز، فیلر از بدن دفع شود.

به یاد داشته باشید که دفع اسید هیالورونیک به این معنا نیست که این اسید بد باشد یا مشکلی ایجاد کند. اسید هیالورونیک فواید زیادی دارد که یکی از آن ها آبرسانی به پوست است.

تزریق فیلر زیر چشم

نتیجه تزریق مناسب فیلر و رفع گودی زیر چشم

آیا هیالورونیداز عوارض جانبی هم دارد؟

با توجه به تحقیقات صورت گرفته، عوارض جانبی هنوز برای هیالاز گزارش نشده است. تنها مشکلی که ممکن است وجود داشته باشد این است که میزان هیالورونیک اسید بیش از آن چه که می خواهید دفع می کند.

آیا برای از بین بردن فیلرها راهی غیر از تزریق هیالاز وجود دارد؟

در حال حاضر برای حذف فیلرهای بر پایه هیالورونیک اسید راه های دیگری هم وجود دارد که عبارت است از:

  1. یکی از روش ها استفاده از سوزن برای تخلیه فیلر بلافاصله بعد از تزریق فیلر است. این روش هم راه سختی است و هم باید بلافاصله بعد از تزریق انجام شد.
  2. استفاده از روش هایی در جهت معموس فیلرها مانند تزریق استروئیدها و داروهای استروئیدی. به دلیل مضرات بالقوه، این روش هم پیشنهاد نمی شود.
  3. راه سوم این است که منتظر بمانید تا فیلر به مرور زمان جذب شود. این امر ممکن است حتی تا 1 سال هم طول بکشد.

در حال حاضر بهترین روش برای تخلیه فیلر، تزریق هیالاز است.

چقدر طول می کشد تا هیالاز فیلر را از بین ببرد؟

با تزریق هیالورونیداز برای از بین بردن فیلرهای حاوی اسید هیالورونیک معمولاً تا 24 ساعت بعد از تزریق نتیجه مشخص می شود.

آیا لازم است که فیلر را با هیالاز از بین ببرم؟

فیلرهای پوستی به صورت موقتی تاثیرگذار هستند و برای باقی ماندن نتیجه آن ها باید آن ها را تمدید کرد. به همین دلیل بعضی از افراد زمانی که از نتیجه راضی نیستند، مدتی صبر می کنند تا اسید هیالورونیک با بدن هماهنگ شود و خود آرام آرام از بین برود. اما باید گفت که اگر تا چند روز بعد از تزریق درد زیاد یا گرمای زیادی را تجربه کردید، حتماً با مراجعه به یک متخصص پوست و موی خوب در تهران برای تخلیه فیلر مشورت نمایید.

تزریق نامناسب فیلر لب

نتیجه تزریق نامناسب فیلر لب (عکس چپ) و نتیجه تخلیه و اصلاح آن به کمک هیالاز (عکس راست)

آیا نیاز است تا پرکننده را از بین ببرم؟

فهم این نکته که تزریق پرکننده پوستی یک درمان موقت است، ضروری است. اگر درمان پرکننده پوست تان آنطور که برنامه  ریزی شده است پیش نمی رود، بهتر است قبل از اینکه تصمیم بگیرید که از هیالورونیداز استفاده کنید، کمی صبر کنید. زیرا بعد از مدتی پرکننده با بدن هماهنگ می شود، که در آن زمان حتی ممکن است تصمیم بگیرید که مجددا پرکننده پوست را تزریق کنید.

هزینه هیالاز چقدر است؟

هزینه دقیق تزریق هیالورونیداز با معاینه دکتر پوست مشخص خواهد شد. این هزینه بستگی به تعداد جلساتی دارد که باید فیلر تخلیه شود. بعضی از فیلرها به بیش از یک بار تزریق هیالاز نیاز دارند.

نتیجه گیری

فیلرها یکی از بهترین و غیر تهاجمی ترین راه ها برای رفع مشکلات پوستی از جمله چین و چروک ها هستند. اما برخی از افراد بعد از استفاده از فیلر، از نتیجه کار راضی نیستند یا فیلر با کیفیتی برای آن ها استفاده نشده است. به همین دلیل تصمیم می گیرند که در اسرع وقت نسبت به تخلیه آن اقدام می کنند. هیالورونیداز با نام تجاری هیالاز بهترین راه برای تخلیه سریع فیلرها است. تزریق هیالاز باید حتماً نزد بهترین متخصص پوست و مو در تهران انجام شود تا سلامت فرد در خطر نیفتد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =