٢٢١٧٩٤٤٠ / ٢٢١٧٩٣١٧ - ۰۲۱
تهران- زعفرانيه- خيابان اعجازى- ميدان اعجازى- نبش كوچه ميرزايى- پلاک ٥٢- طبقه سوم
88602690 / 021-88602689
دکتر سولماز سلطان احمدی / خدمات زیبایی / درمان قطعی منافذ باز پوستی چیست؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان قطعی منافذ باز پوستی چیست؟

پوست، بزرگترین و وسیع ترین اندام بدن و مهم ترین عضو در زیبایی چهره است. روی پوست، میلیون ها منفذ وجود دارد که در حالت طبیعی و نرمال پوست، این منافذ با چشم قابل مشاهده نیست. اما زمانی که پوست نتواند به راحتی نفس بکشد، این منافذ باز می شود تا پوست بتواند تنفس داشته باشد. اما چرا منافذ پوست باز می شوند؟ درمان قطعی منافذ باز پوست چیست؟ در این مطلب سعی داریم تا به بررسی کامل مسئله منافذ باز پوستی بپردازیم.

منافذ باز پوست

چرا منافذ پوست باز می شوند؟

به طور کلی پوست دارای میلیون ها منفذ است که در هر یک از این منافذ یک ریشه مو قرار گرفته است. زمانی که پوست نتواند به دلایل مختلف به راحتی تنفس داشته باشد، این منافذ بازتر می شوند تا پوست بتواند به راحتی تنفس کند. باز شدن منافذ پوست باعث می شود که صورت ظاهر نازیبایی پیدا کند که به اصطلاح به “پوست پرتقالی” مشهور است.

منافذ پوست در انواع پوست ها از پوست خشک گرفته تا پوست چرب ممکن است به وجود بیاید.

منافذ باز پوست بیشتر در کدام قسمت ها وجود دارند؟

منافذ باز بیشتر روی بینی و اطراف آن و همچنین روی گونه ها مشاهده می شوند. در این نواحی میزان ترشح غدد سباسه بیشتر است؛ این چربی ها از طریق مجراهای پوستی به سطح پوست انتقال پیدا می کنند و در نتیجه باعث باز شدن و گشاد شدن منافذ پوست در دیگر نواحی هم می شوند.

عوامل موثر در باز شدن منافذ پوست چیست؟

باز شدن منافذ پوست می تواند علت های مختلفی داشته باشد که عبارتند از:

چرب شدن و بزرگ شدن غدد سباسه

تعداد غدد سباسه یا همان غدد چربی روی سطح پوست صورت، سینه، کمر و کشاله ران ها بیشتر است و به همین دلیل در این نواحی، به خصوص در سن بلوغ، چربی بیشتری تولید می شود. همین امر باعث می شود تا منافذ پوست نتوانند به راحتی نفس بکشند و برای تنفس بیشتر باز می شوند.

منافذ باز در پوست چرب

منافذ پوستی در نوع پوست چرب

استفاده زیاد از بخور یا سونای بخار داغ

استفاده بیش از حد از بخور و یا سونای داغ باعث می شود که منافذ پوست به دلیل گرما بازتر شوند.

کرم های سنگین و آرایش همیشگی

آرایش صورت به مدت طولانی و مداوم باعث باز شدن منافذ پوستی می شود، به خصوص اگر آرایش پیش از خواب پاک نشود. آرایش سنگین باعث می شود که پوست نتواند نفس بکشد و در نتیجه منافذ پوست باز می شود.

ژنتیک

مهم ترین عامل در باز شدن منافذ پوستی، ژنتیک است. پوست بعضی از افراد به لحاظ ژنتیکی به گونه ای است که منافذ پوست آن ها بدون دلیل بازتر از سایرین است.

پاک نکردن پوست صورت از آلودگی

آلودگی های هوا، چربی، وجود سلول های مرده و یا وجود آرایش روی صورت باعث می شود که منافذ پوست از این آلودگی ها پر شوند و در نتیجه برای تنفس بهتر، بازتر شوند.

آیا راهی برای پیشگیری از باز شدن منافذ پوست وجود دارد؟

مراقبت از پوست مهم ترین راه برای پیشگیری از منافذ باز پوست است. استفاده از شوینده های مناسب هر پوست و پاک کردن سطح پوست از چربی ها و آلودگی ها به جلوگیری از ایجاد این منافذ کمک می کند. پاک کننده های زیر نقش زیادی در پیشگیری از بروز منافذ دارند:

  • تونرها یا همان محلول های قابض؛
  • پاک کننده های غیرصابونی (پن ها، مایع های شست و شوی صورت و …)
  • دستمال مرطوب های پاک کننده آرایش

آن چه که در پاک کردن پوست اهمیت دارد این است که pH مواد پاک کننده متعادل باشد و باعث آسیب رساندن به پوست صورت نشود. شوینده مورد استفاده باید ملایم باشد.

پاک کردن پوست از آلودگی

درمان قطعی منافذ باز پوست چیست؟

به طور کلی تا به امروز هیچ روشی کشف نشده که بتواند منافذ باز پوستی را به طور کامل جمع کند و پوست فرد بالغ را مانند پوست نوزاد کند. با این حال روش ها و راهکارهایی وجود دارد که می توان به کمک آن ها مشکل را تا حد زیادی برطرف کرد و بهبود بخشید. در ادامه به بررسی این روش ها می پردازیم:

درمان های داروی باز شدن منافذ

کرم های ترتینویین، اسیدهای میوه و سالیسیلیک اسید از جمله درمان های دارو باعث جمع شدن منافذ می شوند که در طولانی مدت (حداقل 6 ماه) جواب می دهد.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یکی از روش های درمانی جدید برای از بین بردن مشکلات پوستی از جمله جای جراحات، جای جوش و جوانسازی پوست است. یکی از کاربردهای میکرونیدلینگ کمک به کاهش منافذ باز پوستی است. این روش می تواند به تنهایی یا همراه با مزونیدلینگ انجام شود. استفاده همزمان از میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ به کاهش منافذ باز پوست کمک بسزایی می کند.

منافذ و میکرونیدلینگ

نتیجه کاهش منافذ باز پوستی با میکرونیدلینگ

آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال (RF Fractional) روشی مدرن در درمان مشکلات پوستی از جمله منافذ باز پوستی است.  با کمک گرمایی که ایجاد می کند منافذ را تا حد زیادی بهتر می کنند.

آیا درمان خانگی برای منافذ باز وجود دارد؟

برای از بین بردن منافذ باز پوستی برخی درمان های خانگی و داروهای طب سنتی وجود دارد که کمک می کند این منافذ کاهش داشته باشند. روش هایی مانند استفاده از آلوئه ورا، شکر، جوش شیرین، آبلیمو و … روش هایی هستند که در طب سنتی برای کاهش منافذ باز پوست استفاده می شوند. اما به طور کلی از معایب درمان های خانگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برخی از آن ها مشکلات پوستی دیگری را به وجود می آورند؛
  • بعضی از داروهای پوستی خانگی باعث بروز حساسیت می شوند؛
  • درمان با داروهای خانگی بسیار زمان بر است و فرد ممکن است به دلیل نتیجه نگرفتن در مدت زمان مورد نظر، درمان را رها کند.درمان خانگی منافذ باز پوستی

بهترین دکتر پوست برای از بین بردن منافذ باز

انتخاب یک پزشک خوب کمک می کند تا در زودترین زمان ممکن بهترین نتیجه را دریافت کنید. قطعاً افرادی که با مشکل پوست پرتقالی مواجه هستند، از ظاهر ایجاد شده برای پوست خود رضایت ندارند و به همین دلیل برای رفع آن اقدام می کنند. به یاد داشته باشید که تجویز داروی نامناسب می تواند مشکلات پوستی دیگری را به وجود آورد. در نتیجه توصیه می کنیم که حتماً با بررسی کامل بهترین متخصص پوست تهران را انتخاب کنید تا در مدت کوتاه نتیجه ای مناسب بگیرید.

نتیجه گیری

منافذ باز پوستی مشکلی است که در پی عوامل مختلفی از جمله ژنتیک و مراقبت نکردن از پوست به وجود می آید. هنوز درمانی قطعی برای این مشکل پوستی کشف نشده است اما تکنیک های جدید پزشکی از جمله میکرونیدلینگ و آر اف فرکشنال می تواند به کاهش و بهبود این مشکل کمک بسزایی کند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − هشت =