٢٢١٧٩٤٤٠ / ٢٢١٧٩٣١٧ - ۰۲۱
تهران- زعفرانيه- خيابان اعجازى- ميدان اعجازى- نبش كوچه ميرزايى- پلاک ٥٢- طبقه سوم
88602690 / 021-88602689
دکتر سولماز سلطان احمدی / بیماری های پوستی / سیاهی دور چشم، از علل تا درمان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

سیاهی دور چشم، از علل تا درمان

سیاهی دور چشم و وجود حلقه های تیره اطراف چشم ها یکی از مشکلات رایج در میان افراد است که در هر سنی هم در آقایان و هم خانم ها مشاهده می شود. پوست دور چشم پوستی نازک است که در صورت بروز هر گونه تغییر یا آسیب به بدن خیلی سریع مشکل را نشان می دهد. سیاهی دور چشم نیز یکی از مشکلاتی است که ممکن است علل مختلفی داشته باشد. وجو این حلقه های دور چشم برای بسیاری از افراد دغدغه است و باعث می شود که خسته به نظر برسند و به همین دلیل تصمیم می گیرند تا به درمان قطعی سیاهی دور چشم روی بیاورند. اما آیا درمانی برای این مشکل وجود دارد؟ با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتر مشکل سیاهی و گودی دور چشم بپردازیم.

سیاهی دور چشم

علت سیاهی و گودی دور چشم چیست؟

سیاهی دور چشم مشکلی است که در همه افراد، به خصوص خانم ها، قابل مشاهده است. در ادامه به بررسی دقیق علل رایج سیاهی دور چشم می پردازیم.

نداشتن استراحت کافی

یکی از مهم ترین علل سیاهی دور چشم، استراحت نکردن است. کار کردن مداوم با کامپیوتر و سایر ابزارهای دیجیتال و خواب نامنظم و ناکافی باعث می شود که چشم ها خستگی خود را به صورت حلقه های کبود نشان می دهند. عدم استراحت باعث می شود که گردش خون در سطح پوست کاهش پیدا کند و اکسیژن و مواد مغذی به خوبی به زیر پوست چشم نرسد.

عوامل ژنتیکی

ژنتیک یکی دیگر از عوامل مهم سیاهی دور چشم است. بسیاری از افراد به دلیل این که والدینشان پوست دور چشم نازکی دارند و یا ملانین بیشتری در اطراف چشمشان جمع شده، با مشکل سیاهی دور چشم رو به رو هستند.

کمبود آب در بدن

کم آبی بدن باعث می شود که خون به راحتی در رگ های زیر چشم گردش نداشته باشد و در نتیجه باعث بروز تیرگی شود.

قبل و بعد از درمان سیاهی دور چشم

نور خورشید

قرار گرفتن بیش از حد زیر اشعه ماورابنفش خورشید باعث افزایش ملانین پوست از جمله پوست دور چشم می شود و به همین دلیل تیرگی دور چشم را به همراه دارد.

 رژیم غذایی نامناسب

تغذیه نامناسب و کمبود ویتامین در بدن باعث بروز مشکلات پوستی از جمله کبودی دور چشم، خشک شدن پوست و بروز چین و چروک های پوستی می شود.

کمبود آهن در بدن

کم خونی و کمبود آهن در بدن که بیشتر در بین خانم ها مشاهده می شود، یکی از عوامل بروز سیاهی دور چشم است.

اختلالات کلیوی

بیماری های کلیوی و نارسایی کلیه باعث می شود که پوست همیشه رنگ پریده و به تبع آن چشم ها خسته به نظر برسند. رنگ پریدگی باعث می شود که پوست دور چشم تیره تر به نظر برسد.

کاهش کلاژن سازی پوست

افزایش سن موجب می شود که کلاژن سازی در بدن کاهش پیدا کند. کاهش این پروتئین ضروری در بدن تغییراتی را به همراه دارد که یکی از آن ها ضعیف شدن پوست است. نازک و ضعیف شدن پوست باعث می شود که رگ های خونی بیشتر نمایان شوند.

التهاب و اگزما

اگزما و خارش های دور چشم باعث می شود که فرد مدام دور چشم خود را مالش دهد. مالش دادن باعث می شود که رگ های ریز زیر پوست دور چشم پاره شوند و کبودی اتفاق بیفتد.

گودی و کبودی دور چشم

مصرف دخانیات

مصرف زیاد دخانیات، الکل و کافئین باعث می شود که جریان خون در رگ های خونی کاهش پیدا کند و چین و چروک های دور چشم هم افزایش یابد.

اختلالات قاعدگی

تغییرات هورمونی یکی از علل تیرگی زیر چشم در زنان است. بسیاری از زنان پیش از شروع قاعدگی به دلیل تغییرات هورمونی دچار سیاهی دور چشم می شوند. برخی دیگر نیز به دلیل اختلالات قاعدگی، خونریزی های سنگین یا خونریزی های رحمی دچار مشکل سیاهی دور چشم هستند.

بیماری های تنفسی

مشکلات تنفسی باعث می شود که اکسیژن رسانی به خون به درستی انجام نشود و در نتیجه رگ های خونی زیر چشم متورم شوند و زیر چشم کبود و تیره شود. علاوه بر این، عطسه و حساسیت مداوم هم باعث می شود که رگ های زیر چشم متورم شوند

اختلالات معده

بیماری های مزمن معده باعث می شود که دستگاه گوارش عملکرد خود را به درستی انجام ندهد و جذب ویتامین ها و مواد مغذی با مشکل مواجه شود. عدم جذب ویتامین ها باعث افزایش تیرگی های دور چشم می شود.

زیاد گریه کردن

گریه کردن بیش از اندازه یکی دیگر از عواملی است که به رگ های ریز دور چشم فشار وارد می کند و باعث کبودی دور چشم می شود.

ابتلا به برخی بیماری

بیماری هایی مانند کم کاری تیروئید و آنمی (کم خونی شدید) از دیگر عوامل بروز سیاهی و گودی زیر چشم می باشند.

درمان قطعی تیرگی و گودی دور چشم چیست؟

سیاهی دور چشم یکی از مشکلات پوستی به حساب می آید. به همین دلیل اگر به مشکل دچار هستید، باید به بهترین متخصص پوست تهران مراجعه کنید. پزشک با معاینه و در صورت نیاز بررسی با آزمایش خون علت اصلی مشکل را می یابد. به ندرت پیش می آید که سیاهی و گودی دور چشم نشانه بیماری خطرناکی باشد. با علت یابی، دکتر پوست درمان مناسب را برای شما تجویز خواهد کرد. در ادامه به بررسی راه های درمان تیرگی دور چشم می پردازیم.

درمان قطعی سیاهی و تیرگی دور چشم

برای درمان تیرگی دور چشم ابتدا باید تشخیص داده شود که علت اصلی مشکل چیست. زمانی که به یک دکتر پوست خوب مراجعه می کنید، ابتدا با معاینه و شرح حال گیری و در برخی مواقع با تجویز آزمایش خون برای پی بردن به کم خونی تشخیص می دهد که علت کبودی دور چشم چیست. بعد از تعیین علت، بهترین روش درمان سیاهی دور چشم تجویز می شود. این روش ها می توانند به تنهایی یا به صورت ترکیبی تجویز شوند. در ادامه به هر یک از این روش ها می پردازیم:

درمان سیاهی دور چشم

کرم دور چشم برای رفع سیاهی

در مواردی که سیاهی دور چشم ناشی از تغییر رنگدانه های پوستی، ملاسما و یا تغییر رنگ ناشی از آفتاب سوختگی باشد، کرم های دور چشم مخصوص تجویز می شود.

هایفوتراپی برای رفع گودی زیر چشم

هایفوتراپی تکنیکی مدرن برای جوانسازی پوست است که در آن با استفاده از امواج اولتراسوند، بدن تحریک به تولید کلاژن سازی می شود. این روش ایمن و غیرتهاجمی کمک می کند که تولید کلاژن در زیر پوست دور چشم بیشتر شود. با افزایش کلاژن سازی، قابلیت ارتجاعی پوست بیشتر می شود و گودی و پف دور چشم از بین می رود. این روش معمولاً 2 تا 3 بعد از انجام تاثیر خود را به خوبی نشان خواهد داد.

تزریق هیالورونیک اسید برای درمان گودی و سیاهی دور چشم

اگر پوست اطراف چشم نازک باشد و حجم چربی در این ناحیه به قدری کم باشد که رگ های زیر چشم مشخص شوند و دور چشم کبود به نظر برسد، از تزریق هیالورونیک اسید استفاده می شود. این ژل حداکثر تا یک سال زیر چشم باقی می ماند و سپس جذب بدن می شود. کیفیت ژل و برند آن در نتیجه تزریق بسیار تاثیرگذار است. به همین دلیل حتماً باید برای رفع سیاهی دور چشم به کمک تزریق به بهترین متخصص پوست مراجعه کرد تا از کیفیت مواد مورد استفاده اطمینان حاصل شود.

تزریق فیلر زیر چشم

تزریق چربی برای رفع تیرگی دور چشم

یکی دیگر از روش های موثر در درمان تیرگی دور چشم تزریق چربی است که در آن از چربی بدن خود بیمار برای تزریق به زیر چشم استفاده می شود. این روش معمولاً ماندگاری طولانی دارد ولی گاهی ممکن است که بدن، چربی را پس از مدتی جذب کند و نیاز به تمدید باشد.

لیفت با نخ و تاثیر آن بر رفع سیاهی و گودی زیر چشم

گاهی لیفت گونه با نخ کمک می کند تا با کشیدن پوست صورت به سمت بالا، تیرگی و سیاهی دور چشم برطرف شود. این روش معمولاً در گودی، پف و سیاهی ناشی از افزایش سن موثر است.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم تا به طور کامل به بررسی علل سیاهی دور چشم و راه های درمان آن بپردازیم. توصیه می کنیم که برای پی بردن به علت اصلی کبودی دور چشم، به بهترین متخصص پوست تهران مراجعه کنید تا هم تشخیص و هم درمان به درستی انجام شود.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 4 =