دکتر سولماز سلطان احمدی / بیماری های پوستی / زگیل پوستی، آشنایی با انواع آن و راه های درمان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

زگیل پوستی، آشنایی با انواع آن و راه های درمان

این ضایعات غیر سرطانی زمانی روی پوست ظاهر می شوند که پوست فرد به یکی از هزاران ویروس آلوده کننده  آلوده شود. ویروس پاپیلومای انسانی یکی از این هزاران ویروس است. این ویروس ژن های مربوط به رشد بیش از حد سلولی را فعال می کند. در نتیجه در قسمتی از پوست ضایعاتی سفت و برجسته ایجاد می شود که به آنها زگیل پوستی می گویند. با این که این زگیل ها در هر جایی ممکن است رشد کنند، اما احتمال اینکه روی دست یا پا ایجاد شوند، بیشتر است. نوع زگیل پوستی به محل و شکل ظاهری آن ارتباط دارد. توضیحات دکتر سولماز سلطان احمدی، متخصص پوست و مو و زیبایی در تهران، را در خصوص زگیل پوستی می شنویم:

چه کسانی مستعد زگیل هستند؟

سیستم ایمنی هرکس با دیگری متفاوت است، بنابراین بدن هر فرد نسبت به ویروس ممکن است به شکل متفاوتی واکنش نشان دهد. در نتیجه هر کسی که در معرض ویروس پاپیلوما قرار می گیرد لزوماً به آن مبتلا نمی شود. اگر پوست شما آسیب دیده باشد، وارد شدن به آن برای ویروس آسانتر است. به همین دلیل افرادی که حساسیت پوستی دارند یا عادت به جویدن ناخن دارند از سایر افراد مستعد تر هستند.

کودکان و نوجوانان معمولاً بیشتر دچار زگیل پوستی می شوند زیرا سیستم ایمنی آنها هنوز برای مقابله با انواع ویروس ها آمادگی ندارد. افرادی که به شکل مادرزادی سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا دچار بیماری هایی مثل ایدز هستند بیش از سایرین در معرض ابتلا به زگیل پوستی قرار دارند.

زگیل پوستی چگونه پخش می شود؟

زگیل پوستی به شدت مسری است و معمولاً از طریق تماس پوستی مستقیم پخش می شود. برای مثال اگر به زگیل خود دست بزنید و سپس به بخش دیگری از پوست خود دست بزنید ویروس در آن ناحیه از پوست پخش می شود. زگیل پوستی از طریق حوله و لباس نیز پخش می شوند.

زگیل های پوستی گوشتی معمولاً از انواع شایع زگیل ها می باشند که روی کمر یا دست فرد، انگشتان دست و پا و گوشه های ناخن ها رشد می کنند. حالتی سفت و جوش مانندی دارند و معمولاً در جایی که پوست قبلاً صدمه دیده رشد می کنند.

زگیل روی انگشت

زگیل های پوستی گوشتی

برخی دیگر از انواع زگیل ها نیز وجود دارند مثل زگیل های ناحیه کف پا که به علت فشار کف پا ایجاد شده اند و سطح صاف و خوشه ای دارند و با پینه پا معمولاً اشتباه گرفته می شوند.

 

زگیل کف پا

نمونه زگیل کف

زگیل های صاف که اندازه کوچکتری دارند ولی  به تعداد زیاد و سریع رشد میکنند و در نواحی مثل صورت کودکان یا ریش مردان و پای زنان رشد بیشتری دارند.

زگیل صاف روی صورت

نمونه زگیل صاف روی پوست کودک

 

زگیلهای تو پر و بزرگی نیز وجود دارند که معمولا در اطراف دهان چشمها و بینی رشد میکنند و معمولا ظاهری آزار دهنده دارند ولی درد ندارند.

زگیل توپر

نمونه زگیل توپر

 

چه مدت طول می کشد تا زگیل ها از بین بروند؟

معمولا پس از مدتی بدن شما با این ضایعات پوستی مبارزه میکند اما ممکن است بین چند ماه تا دو سال طول بکشد. در بزرگسالان زگیلها مدت بیشتری طول میکشد تا از بین بروند و حتی برخی از زگیلهای پوستی هرگز از بین نمیروند.

درمان زگیل های پوستی

بسیاری از زگیل های پوستی بی­آزار هستند و لازم نیست کاری انجام دهید مگر این که دردناک باشند یا از وجود آنها در آن بخش پوست خجالت بکشید. یکی از راه­ها صبر کردن است اما گاهی از اوقات تعداد زگیل ها بیشتر می شود یا حتی ممکن است آنها را به کسی انتقال بدهید. گاهی اوقات نیز زگیلها بزرگتر می شوند و باید راهی برای حذف و درمان آنها بیابید.  بهترین درمان زگیلهای پوستی بستگی به سن و نوع پوست شما و نوع زگیل پوستی دارد.  اما هنوز درمان قطعی برای زگیل پوستی وجود ندارد در نتیجه ممکن است که در ژن سلولهای پوست شما باقی بمانند و بعدها مجددا رشد کنند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر مطمئن نیستید که این ضایعات پوستی زگیل یا حساسیت پوستی هستند و یا در حال زیاد شدن هستند و یا دردناک شده اند بهتر است به بهترین دکتر پوست تهران مراجعه کنید. اگر دیابت دارید یا سیستم ایمنی شما ضعیف است حتماً باید به متخصص پوست مراجعه کنید.

انواع درمان زگیل پوستی

سالیسیلیک اسید

این ماده سازنده­ی آسپرین و اولین راه درمانی میباشد که بیشتر مراجعان امتحان میکنند. این ماده کم هزینه و دارای عوارض کمی میباشد و به شکلهای مختلف مثل مایع و ژل ساخته شده و در غلظتهای مختلف از 17 درصد تا 40 درصد موجود میباشد. برای درمان زگیل باید بین 10 تا 15 دقیقه روی زگیل پوست باقی بماند. روزی یک تا دو بار این روش را تا 12 هفته می­توان انجام داد.

منجمد کردن

برای بزرگسالانی که پوست آنها آلوده  به زگیلهای پوستی شایع است پزشک با نیتروژن زگیل پوستی را منجمد میکند(این روش برای کودکان کوچک معمولا استفاده نمیشود). احتمالا بیش از یک جلسه برای حذف زگیلها لازم است  و در صورتی که  پس از این روش از سالیسیلیک اسید استفاده کنید اثر ماندگارتر و بهتری دارد.

نوار چسب

در برخی تحقیقات استفاده از این نوار چسبهای مخصوص تا یک هفته پس از منجمد کردن زگیلها را توصیه کرده اند.

تقویت سیستم ایمنی

زگیلهای پوستی که به درمانهای معمول پاسخ نمی دهند نیاز به اقدامات متفاوتی دارند. داروهای تحریک سیستم ایمنی مثل داروهای آلرژی زا یا برخی از انواع داروهای شیمی درمانی که به شکل کرم به سطح پوست زده میشود. تمام این موارد عوارضی دارند و همچنان از نظر اثربخشی در حال مطالعه­اند.

خشک کردن و سوزاندن زگیلهای پوستی

متخصص پوست ممکن از هر دو این روش ها یا از یکی از اینها استفاده کند ولی ابتدا پوست ناحیه مورد نظر با بی حس­کننده ها بی­حس میشود و سپس با الکتریسیته زگیلهای پوستی سوزانده میشوند. برای زگیلهای کف پا و زگیلهای بزرگتر این روش کارساز است و پزشک از لیزر هم در درمان این موارد می تواند بهره ببرد.

کانتاریدین

آغشته کردن سطح زگیل به این ماده سبب می شود تا در زیر سطح زگیل تاول ایجاد شده که معمولا پس از یک هفته خشک م یشود و با خشک شدن تاول زگیل پوستی نیز از سطح پوست فرد جدا می شود. این دارو معمولا برای درمان زگیل پوست کودکان استفاده می شود زیرا در ابتدا بدون درد است  اما پس از چند ساعت شروع به سوزش و خارش می کند.

درمان زگیل پا

کرم های حاوی گلیکولیک اسید

این کرم ها از سالیسیلیک اسید قوی تر و موثرتر هستند و کرم هایی همچون آلدرا نیز باعث التهاب ناحیه زگیل شده و سیستم ایمنی را تحریک به مبارزه با آن می کنند.

تزریق مستقیم دارو

پزشک ممکن است از سرنگ به منظور تزریق مستقیم دارو به داخل زگیل استفاده کند. بلئومایسین دارویی است که به منظور درمان سرطان استفاده می شود اما روی زگیل های پوستی مزمن هم اثرگذار است. علاوه بر این سیستم ایمنی را نیز تقویت میکند. این شیوه اولین روش مبارزه با زگیلهای پوستی نیست و معمولا قبل از آن سایر روشها نیز امتحان میشوند.

 

درمان زگیل با تخلیه

 

منابع

  1. webmd.com/skin-problems-and-treatments/
  2. health.harvard.edu/diseases-andconditions/

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − یک =