دکتر سولماز سلطان احمدی / برای رفع غبغب چه کارهایی می شود انجام داد؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

برای رفع غبغب چه کارهایی می شود انجام داد؟

بسیاری از افراد، به خصوص کسانی که صورت گرد و چاقی دارند، با مشکلی به نام غبغب در قسمت حد فاصل چانه خود مواجه هستند. غبغب مشکلی است که به راحتی قسمت های دیگر بدن و با رژیم غذایی و ورزش از بین نمی رود. بسیاری از افراد به دلیل ظاهر نامناسب غبغب، اعتماد به نفس خود را از دست می دهند. اما علت بروز غبغب چیست؟ راه های درمان غبغب چیست؟ در این مطلب به بررسی کامل این موضوع خواهیم پرداخت.

قبل از شروع مطلب، صحبت های دکتر سولماز سلطان احمدی، متخصص پوست، مو و زیبایی را در خصوص درمان غبغب می شنویم:

 

غبغب چیست؟

غبغب برجستگی ای از جنس چربی یا پوستی آویزان در قسمت زیر چانه است که ممکن است یا به صورت مادرزادی و ارثی وجود داشته باشد یا به دلیل چاقی ایجاد شود. این لایه فرم چانه را به صورت ناخوشایندی تغییر می دهد و به همین  دلیل فرد در صدد رفع آن برمی آید.

اگرچه این مشکل به صورت غبغب نوع چربی بیشتر در افراد چاق مشاهده می شود، اما ممکن است در افراد لاغر نیز دیده شود.

علت ایجاد غبغب چیست؟

عوامل مختلفی در به وجود آمدن غبغب نقش دارند که از میان آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشکلات ژنتیکی و مادرزادی بودن غبغب؛
 • چاقی و اضافه وزن و انباشته شدن چربی در ناحیه سابمنتال (زیر چانه)؛
 • افزایش سن و کاهش حجم عضله پلاتیسما (عضله ای که زیر قسمت فک تا انتهای گردن قرار دارد)؛
 • ضعیف شدن عضلات گردن که باعث افتادگی پوست می شود؛
 • کمبود ویتامین ها و پروتئین هایی که الاستیسیته پوست را افزایش می دهد؛
 • ابتلا به بعضی از بیماری ها از جمله کم کاری تیروئید، ضعف غدد فوق کلیوی؛
 • عادت های نادرست مانند پایین گرفتن مداوم سر؛
 • تغذیه نامناسب؛
 • عدم تحرک کافی.

آیا درمانی برای غبغب وجود دارد؟

با پیشرفت هایی که در علم پزشکی حاصل شده است، بسیاری از مشکلات زیبایی پوست قابل درمان است. درمان غبغب نیز با مراجعه به یک متخصص پوست خوب قابل درمان است. زمانی که برای معاینه مراجعه می کنید، پزشک با دست زدن به غبغب و بررسی بافت آن متوجه می شود که این بافت چربی است یا پوست. به این ترتیب با توجه به نوع بافت بهترین روش برای درمان انتخاب می شود. در ادامه به تکنیک های رفع چربی یا پوست غبغب می پردازیم.

روش های درمان چربی غبغب

روش های درمانی زیر برای غبغب هایی مناسب است که دارای بافت چربی هستند.

چربی های غبغب

حذف غبغب با لیپوساکشن

ساکشن یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن چربی ها است. این روش به دو طریق قابل انجام است:

 1. ساکشن به صورت دستی
 2. ساکشن با دستگاه لیپوماتیک

هر دو تکنیک به صورت سرپایی قابل انجام است و نتیجه بسیار خوبی دارد. در این روش چربی های زیر پوست با کمک دستگاه یا به صورت دستی از زیر پوست بیرون آورده می شوند.

از مزایای ساکشن غبغب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چربی اضافه خارج می شود؛
 • ناحیه غبغب لاغر می شود؛
 • دستگاه لیپوماتیک باعث به وجود آمده فیبروز می شود و به این ترتیب پوست ناحیه غبغب نیز جمع تر می شود.

لیپولیز غبغب

یکی از جدیدترین روش های رفع غبغب، استفاده از لیزر لیپولیز است. در این روش، با استفاده از لیزر چربی غبغب شکسته می شود و به مایع تبدیل می شود و سپس با استفاده از لوله بسیار کوچکی چربی ها تخلیه می شود. یکی از مزایای این روش گرمایی است که لیزر به پوست غبغب می دهد و به این ترتیب پوست منقبض می شود. این روش یکی از موثرترین روش های جایگزین لیفت گردن بدون جراحی است.

کرایولیپولیز غبغب

کرایولیپولیز یکی از روش های موثر در رفع غبغب است. این روش غیرتهاجمی که به “انجماد چربی” هم شهرت دارد، با فرآیند آپوپتوز یا همان مرگ برنامه ریزی شده سلول ها انجام می شود. کرایولیپپولیز در فرایندی کنترل شده، چربی های اضافی غبغب را منجمد می کند و به این ترتیب سلول های چربی در دمای -5 از بین می رود. در این روش هیچ آسیبی به پوست نمی رسد.

بعد از درمان غبغب

رفع غبغب با روش غیر جراحی

کویتیشن غبغب

یکی از مدرن ترین روش ها در از بین بردن چربی ها کویتیشن است که به کمک دستگاهی با همین نام انجام می شود. این دستگاه با تولید امواج اولتراسونیک (امواج مافوق صوت که فرکانس پایین و شدت بالایی دارند)، در سلول های چربی لرزه ایجاد می کند. گسترش طول موج دستگاه باعث ایجاد کیسه هوای کوچکی در غشا سلولی چربی می شود. با پاره شدن غشا سلولی، چربی جذب سیستم لنفاوی می شود. این سیستم، چربی را به کبد می فرستد تا این ارگان آن را جذب یا دفع کند.

بادی جت برای رفع غبغب

واتر جت یا بادی جت تکنیکی نوین برای تجزیه چربی ها و تبدیل آن ها به مایع است. در این روش که بدون بیهوشی انجام می شود، با استفاده از دستگاهی مخصوص و به کمک قدرت آب و جهش های پالس دار آن، چربی ها به مایع تبدیل می شوند و سپس تخلیه می شوند. این روش که شبیه به لیپوساکشن عمل  کمترین کبودی و ورم را به جا می گذارد و روشی موثر در رفع غبغب است.

مهم ترین تفاوت لیپوساکشن با واتر جت این است که برای واترجت نیازی به بیهوشی عمومی ندارید و میزان کبودی ها نیز بسیار کمتر است.

روش های رفع افتادگی پوست غبغب

در صورتی که غبغب ایجاد شده ناشی از افتادگی پوست باشد، روش های درمانی باید مخصوص رفع افتادگی پوست باشد. این روش ها عبارتند از:

RF برای رفع غبغب

RF یا استفاده از امواج رادیوفرکانسی (ترماژ) از روش های مدرن رفع غبغب و افتادگی پوست است. در این روش، امواج رادیوفرکانسی گرمای ملایم و یک نواخت در ناحیه زیر پوست غبغب ایجاد می کنند و به این ترتیب باعث گشاد شدن رگ ها می شوند. با گشاد شدن رگ ها، گردش خون افزایش می یابد و آلبومین (پروتئین اصلی خون) از داخل رگ ها به بافت های آن ناحیه می رسد و به این ترتیب کلاژن سازی افزایش می یابد. کلاژن سازی مهم ترین عامل در سفت شدن پوست است.

رفع افتادگی غبغب با هایفوتراپی

هایفوتراپی روشی است که در آن از انرژی اولتراسوند استفاده می شود تا پوست کشیده شود. این روش به اندازه جراحی پلاستیک لیفت موثر است و به بافت های بدن آسیب نمی زند. هایفوتراپی باعث انقباض پوست و تولید کلاژن می شود. کلاژن سازی به رفع افتادگی غبغب کمک می کند. هایفوتراپی روشی بسیار موثر و غیرتهاجمی است که روند انجام آن بین 1 ساعت تا 1 ساعت و نیم زمان می برد.

چگونه باید مانع از ایجاد غبغب شد؟

همان طور که گفتیم برخی از غبغب ها ناشی از ژنتیک فرد است و به صورت ارثی وجود دارد؛ روش پیشگیری برای این نوع غبغب ها به ندرت پاسخگو است و بهتر است که با مراجعه به بهترین متخصص پوست تهران برای درمان آن اقدام کرد. اما در سایر موارد برخی از روش ها، احتمال ایجاد غبغب را کاهش می دهند مانند:

 • داشتن سبک زندگی سالم: تغذیه مناسب، دنبال کردن رژیم غذایی مفید و دارای چربی کم و دوری از الکل و دخانیات به جلوگیری از مشکلات پوستی کمک می کند.
 • ورزش: کاهش وزن به کمک ورزش و انجام تمریناتی که باعث سفت شدن عضلات زیر چانه می شود یکی از بهترین راه های جلوگیری از بروز غبغب است.
 • عادت به قرارگیری بدن در وضعیت مناسب: زمانی که فک به صورت در جای خود قرار نگیرد، عضلات چانه، فک و گردن ضعیف می شود. همچنین حالت نشستن و ایستادن باید به گونه ی باشد که سر به پایین خم نشود و عضلات گردن شل نشوند.

 درمان خانگی غبغب

در گذشته که مردم با خدمات علم پزشکی آشنایی کافی نداشتند یا پیشرفت های علم در حوزه زیبایی چندان زیاد نبود، با روش هایی مانند استفاده از سفیده تخم مرغ سعی در رفع چروک های زیر ناحیه چانه و کشیدن پوست داشتند. اما این روش ها در اکثر موارد هم در طولانی مدت جواب می دهند و هم غیر موثر هستند. امروزه با روش های نوین پزشکی درمان غبغب موثر و سریع انجام می شود.

نتیجه گیری
غبغب داشتن به دلیل ظاهر نامناسب معمولاً تصویر نازیبایی از فرد ارائه می دهد و به همین دلیل باعث کاهش اعتماد به نفس فرد می شود. بهترین راه برای رفع غبغب این است که با مراجعه به بهترین دکتر پوست تهران و تعیین نوع غبغب، روش غیرجراحی مناسب برای رفع آن استفاده شود.

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 15 =