دکتر سولماز سلطان احمدی / خدمات زیبایی / تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد

شاید شما هم با افرادی مواجه شده اید که بیش از حد، حتی در فصول سرد، هم تعریق می کنند. این تعریق ممکن است هم در ناحیه زیر بغل و هم در ناحیه کف دست و پا باشد. بسیاری تصور می کنند که تعریق زیاد نشانه عدم بهداشت فرد است و به همین دلیل فرد فاصله بیشتری از اجتماع می گیرد و اعتماد به نفس خود را از دست می دهد. اما خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی در حوزه پوست و زیبایی راه حل هایی برای رفع این مشکل پیدا شده است. تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد یکی از همین روش ها است. اما بوتاکس چطور به رفع این مشکل کمک می کند؟ با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتر درمان هایپرهیدروز یا تعریق بیش از حد با بوتاکس بپردازیم. قبل از شروع مطلب فیلمی از تزریق بوتاکس برای درمان تعریق زیاد توسط دکتر سولماز سلطان احمدی، متخصص پوست در تهران، را مشاهده می کنیم:

هایپرهیدروز چیست؟

همه افراد زمانی که فعالیت بدنی زیادی دارند یا در محیطی گرم قرار می گیرند، عرق می کنند. این واکنش طبیعی بدن برای حفظ دمای کلی است. اما زمانی که فرد بیش از اندازه عرق می کند و این مشکل حتی در فصول سرد سال هم ملاحظه می شود، حالتی غیرطبیعی و آزاردهنده به وجود می آید. این مشکل به نام بیماری هایپرهیدروزیس (hyperhidrosis) یا تعریق بیش از حد شناخته می شود که بیشتر در ناحیه دست، پا و زیربغل و گاه در ناحیه صورت مشاهده می شود. این مشکل گاهی باعث می شود که فرد در کارهای روزمره خود با مشکل مواجه شود یا اعتماد به نفس خود را از دست بدهد.

عرق بیش از حد زیر بغل معمولاً از اوایل نوجوانی شروع می شود اما هایپرهیدروزیس دست و پا در سنین پایین تر مشاهده می شود. این مشکل اگر درمان نشود، ممکن است تا آخر عمر فرد با او همراه باشد.

هایپرهیدروزیس چه مشکلاتی به وجود می آورد؟

مطمئناً هیچ یک از ما دوست نداریم که لباس هایمان به دلیل تعریق نازیبا به نظر برسند یا در زمان نوشتن، شاهد خیس شدن کاغذ شویم. این مشکل به طور کلی بر روی سایر اندام ها تاثیر ندارد و اغلب فرد درگیر با هایپرهیدروز فردی سالم است. اما احساس خجالت در فرد و کاهش اعتماد به نفس مهم ترین مشکلات ناشی از تعریق بیش از حد است.

در صورتی که تعریق شدید هیچ علت پزشکی و هیچ گونه بیماری پیش زمینه ای نداشته باشد، به آن هایپرهیدروزس گفته می شود.

روش‌هاى درمان هایپرهیدروز

برای درمان تعریق بیش از حد راه هایی وجود دارد که عبارتند از:

  • داروهای خوراکی و موضعی: این داروها حاوی کلرید آلومینیوم هستند و ممکن است در برخی از افراد باعث بروز حساسیت و اگزما و گاهی کهیر شوند.
  • جراحی و قطع دائمی غدد عرق: این روش آخرین راه درمان است و معمولاً در همان ابتدا تجویز نمی شود. اگر بدن فرد به سایر روش ها پاسخ ندهد، پزشک ناچار به تجویز جراحی خواهد شد.
  • درمان تعریق زیاد با بوتاکس: این روش بهترین و جدیدترین روش درمانی است که به دلیل غیرتهاجمی بود محبوبیت زیادی دارد. در ادامه به طور دقیق تر به بررسی این روش می پردازیم.

درمان هایپرهیدروز با تزریق بوتاکس

درمان تعریق بیش از حد با دارو به دلیل تاثیر کم و عوارض زیاد معمولاً از سوی متخصصان خوب پوست توصیه نمی شود. جراحی نیز به دلیل تهاجمی بودن آخرین روش درمان در نظر گرفته می شود. اما درمان با تزریق بوتاکس روشی است که محبوبیت بسیاری یافته است. اگر تعریق شدید زمینه پزشکی نداشته باشد و ناشی از بیماری های پیش زمینه ای مانند دیابت یا کم کاری و پرکاری تیروئید نباشد، بوتاکس به خوبی می تواند آن را کنترل و درمان کند. تزریق بوتاکس تحول بزرگی در زمینه درمان تعریق بیش از حد زیر بغل و کف دست و پا ایجاد کرده است. در ادامه به بررسی نحوه عملکرد آن خواهیم پرداخت.

درمان تعریق بیش از حد با بوتاکس

نحوه عملکرد بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد

بوتاکس یکی از نوین ترین روش های درمانی در علم پزشکی است. افرادی که با مشکل میگرن و هایپرهیدروز مواجهند، به کمک این روش غیرتهاجمی و بی خطر درمان خواهند شد. اما بوتاکس چگونه به درمان تعریق بیش از حد کمک می کند؟

بوتاکس نوعی سم است که با تزریق آن، عضله به صورت موقت فلج می شود. زمانی که فرد با مشکل تعریق بیش از حد در قسمتی از بدن خود مواجه است، با تزریق این سم، اعصاب و عضله آن قسمت به صورت موقت فلج می شود. به همین دلیل، وقتی بوتاکس به قسمتی از بدن که دچار هایپرهیدروزس است تزریق می شود، به دلیل فلج شدن موقت اعصاب آن ناحیه، تعریق متوقف می شود.

اهمیت تزریق بوتاکس توسط متخصص

اگرچه روند تزریق بوتاکس به طور کلی روشی غیرتهاجمی است و بی خطر محسوب می شود، اما برای اطمینان از کیفیت بوتاکس و نحوه تزریق صحیح آن باید حتماً توسط متخصص انجام شود. اگر بوتاکس از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد و استانداردهای لازم را نداشته باشد، می تواند عوارض جبران ناپذیر برای سلامت پوست و بدن فرد به وجود آورد.

تزریق بوتاکس چه برای درمان چه برای جنبه زیبایی باید حتماً توسط بهترین متخصص پوست انجام شود تا با ایمنی کامل انجام شود و نتیجه خوبی به همراه داشته باشد.

هایپرهیدروز کف دست

عوارض بوتاکس برای درمان هایپرهیدروز

به طور کلی تزریق بوتاکس روندی غیرتهاجمی است که اگر توسط متخصص پوست انجام شود و کیفیت مواد مورد استفاده استاندارد باشد، هیچ گونه خطری به وجود نخواهد آمد. ممکن است واکنش هایی بعد از  تزریق به وجود آید که موقتی هستند و بعد از چند روز رفع خواهند شد. این واکنش ها عبارتند از:

  • کبودی موقتی و درد خفیف در ناحیه تزریق
  • احساس ضعف در ناحیه ناحیه تزریق
  • ورم خفیف

میزان ماندگاری بوتاکس برای درمان تعریق چقدر است؟

با توجه به این که محل درمان کدام ناحیه است و از چه کیفیتی استفاده می شود، میزان ماندگاری بوتاکس متفاوت است. به طور کلی، میزان ماندگاری بوتاکس بین 6 تا 12 ماه است. بعد از  این مدت می توانید دوباره به دکتر پوست مراجعه کنید تا تزریق تمدید شود.

هزینه ­تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد

هزینه تزریق بوتاکس درمانی بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله:

  • محلی که نیاز به تزریق دارد؛
  • نوع و برند بوتاکس
  • میزان تخصص و مهارت پزشک
  • میزان مشکل فرد

برای اطلاع دقیق از هزینه بوتاکس باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا بعد از معاینه هزینه دقیق را مشخص نمایند.

سخن پایانی

در این مطلب سعی داشتیم تا به موضوع تعریق بیش از اندازه یا هایپرهیدروزس بپردازیم. این مشکل در نواحی مختلف بدن از جمله زیر بغل، کف دست، پا و صورت مشاهده می شود و گاهی زندگی روزمره فرد را با مشکل مواجه می کند. یکی از موثرترین راه های درمان فلج کردن موقتی اعصابی است که وظیفه تعریق را بر عهده دارد. بوتاکس بهترین روش درمان این مشکل است که اگر توسط متخصص پوست خوب انجام شود، نتایج مطلوبی خواهد داشت.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − چهار =