دکتر سولماز سلطان احمدی / خدمات زیبایی / خط خنده، مانعی برای زیبایی لبخند شما
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

خط خنده، مانعی برای زیبایی لبخند شما

با افزایش سن، بدن انسان و پوست او دچار تغییراتی می شود که اغلب برای افراد ناخوشایند است. خطوط لبخند یکی خطوطی است که روی صورت و بر اثر فرایند طبیعی افزایش سن ایجاد می شود. اما علت ایجاد خطوط عمیق لبخند چیست؟ آیا راهی برای درمان آن وجود دارد؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی بیشتر علل ایجاد خط لبخند و راه های درمان آن بپردازیم.

تزریق فیلر خط خنده

انواع چین و چروک دور  لب

با افزایش سن پوست دچار تغییراتی می شود که ایجاد چین و چروک ها یکی از همین تغییرات است. پوست اطراف لب به تحرک بیشتر عضلات، در معرض این چروک های ناخوشایند قرار دارد. متخصصان پوست از چین و چروک های اطراف لب با عنوان پریورال (Perioral Wrinkles) یاد می کنند. این خطوط انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 • خط لبخند: چروک های عمیقی که در اطراف لب و از خط کنار بینی تا گوشه لب ایجاد می شود.
 • خط ماریونت: چین و چروکی است با بالا رفتن سن و به صورت عمودی پایین گوشه لب ایجاد می شود. این خط به صورت عمودی و به سمت چانه کشیده شده است.
 • خطوط روی لب: این خطوط یا به صورت عمودی در قسمت بالایی لب قرار دارند و یا روی خود لب مشاهده می شوند.

خط خنده چیست؟

خط خنده یا خط نازولبیال (Nasolabial) چروک های عمقی هستند که از خط کنار پره های بینی آغاز می شود و تا گوشه های لب ها ادامه دارد. این خط با افزایش سن نمود بیشتری پیدا می کند. شدت این چروک عمقی در افراد مختلف، متفاوت است. بسیاری از افراد این خطوط را مانعی برای زیبایی چهره می دانند و به همین دلیل برای درمان آن اقدام می کنند.

خط خنده و درمان آن
نمونه خط خنده قبل و بعد از درمان

چرا خط خنده ایجاد می شود؟

یکی از مهم ترین علل ایجاد خط لبخند، افزایش سن و بروز نشانه های پیری است و به همین دلیل برای رفع به روش های جوانسازی صورت نیاز داریم. از میان دیگر علل ایجاد خط لبخند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لبخند مداوم و عریض
 • تا کردن پوست اطراف دهان
 • کاهش کلاژن سازی پوست
 • سیگار کشیدن
 • آفتاب سوختگی
 • شل شدن پوست  بر اثر کاهش الاستیسیته پوست
 • افزایش یا کاهش شدید وزن
 • استرس
 • ژنتیک
 • دهیدراته بودن بدن (کمبود آب در بدن)
 • خوابیدن در وضعیت نامناسب (معمولاً خوابیدن به پهلو باعث بروز چین و چروک های کنار دهان می شود).

راه های درمان خط خنده

برای درمان خط خنده، زمانی که به بهترین متخصص پوست مراجعه می کنید، ابتدا دلیل ایجاد خط خنده را بررسی می کند و با توجه به آن، بهترین روش درمانی را انتخاب می کند.

پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا دلیل ایجاد خط خنده خود را متوجه شوید و همچنین بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می‌کند. انتخاب یک روش کم تهاجمی برای درمان خط خنده از اهمیت بسیای برخوردار است. در ادامه راه های غیرتهاجمی درمان خط خنده را معرفی خواهیم کرد.

تزریق ژل و فیلر برای خط لبخند

تزریق ژل اولین گزینه برای درمان خط لبخند است. تزریق ژل و فیلرها بهترین روش برای افزایش حجم ناحیه ای است که دچار چین و چروک شده است. رایج ترین نوع ژل ها، ژل هایی هستند که از هیالورونیک اسید ساخته اند. هیالورونیک اسید مادّه ای است که به صورت طبیعی در پوست وجود دارد و به همین دلیل هیچ مشکلی برای پوست ایجاد نمی کند. میزان تزریق ژل بستگی به عمق چین و چروک اطراف لب دارد اما به طور کلی، برای از بین بردن خط لبخند حدود 1 میلی لیتر ژل نیاز است. در صورتی که فرد بخواهد برجسته سازی گونه نیز انجام دهد، 1 تا 2 میلی لیتر ژل نیاز است.

میزان ماندگاری ژل ها بین 6 ماه تا 1 سال است و سپس ژل به مرور جذب بدن می شود. بعد از این مدت می توانید مجدداً برای تزریق ژل اقدام کنید.

تزریق فیلر برای رفع خط خنده دکتر سلطان احمدی

تزریق بوتاکس برای درمان خط لبخند

سم بوتاکس با ورود به ناحیه اطراف لب، عضلات آن ناحیه را فلج می کند و به همین دلیل زمانی که لبخند می زنید، عضلات جمع نمی شوند و در نتیجه چین و چروک به وجود نمی آید. تزریق بوتاکس روشی موثر در رفع خط لبخند است.

تزریق چربی برای رفع خط خنده

تزریق چربی روشی موثر و غیرتهاجمی در افزایش حجم صورت است. این روش برای قسمت های متحرک مانند خط لبخند تاثیرگذاری کمتری دارد اما موثر است. چربی هایی که برای تزریق به ناحیه صورت استفاده می شود، با کمک دستگاه ساکشن دستی از بدن خود فرد و از نواحی مانند شکم استخراج می شود و سپس در سانتریفیوژ قرار می گیرد تا چربی خالص غنی سازی شود. سپس به نواحی مورد نیاز تزریق می شود.

لیزر برای درمان خط خنده

یکی دیگر از روش های رفع خط لبخند، استفاده از روش های لیزر RF، هایفوتراپی و لیزر فرکشنال است. این لیزرها با نفوذ به لایه زیرین پوست باعث تحریک کلاژن سازی می شود. کلاژن پوست را جوانسازی می کند و باعث بهبود خط خنده می شود. این روش ها معمولاً همراه با چند روش درمانی دیگر انجام می شود تا نتیجه بهتری از درمان حاصل شود.

لیفت صورت با نخ برای رفع خط خنده

 ترد لیفیتینگ یا لیفت صورت با نخ یکی دیگر از روش های غیرتهاجمی و موثر در از بین خط لبخند است. نخ PDO با قرار گرفتن زیر پوست، علاوه بر لیفت صورت و کاهش عمق خط خنده، باعث تحریک کلاژن سازی می شود. به این ترتیب به جوانسازی پوست نیز کمک می شود. این نخ ها معمولاً 6 ماه تا 1 سال تاثیرگذار هستند و سپس جذب پوست می شوند و می توانید برای تمدید آن اقدام نمایید.

راه های جلوگیری از بروز خطوط عمیق کنار لب

اگرچه افزایش سن امری طبیعی است و نمی توان جلوی تاثیرات آن را کاملاً گرفت، اما برخی از عادت های زندگی می توانند بروز اثرات آن را به تاخیر بیندازند یا کاهش دهند. با رعایت نکات زیر می توانید از بروز خط لبخند جلوگیری کنید:

 • ترک سیگار و عدم مصرف دخانیات
 • استفاده از لیوان برای نوشیدن مایعات (استفاده از نی خطوط دور لب را افزایش می دهد)
 • کاهش مصرف کافئین و الکل
 • مصرف غذاهای غنی از آنتی اکسیدان از جمله انواع میوه ها و سبزیجات
 • قرار نگرفتن در معرض نور شدید آفتاب و استفاده صحیح از کرم های ضدآفتاب
 • اصلاح نحوه خوابیدن
 • خوابیدن حداقل 7 ساعت در روز
 • مدیریت و کنتر استرس
 • ثابت نگه داشتن وزن

نتیجه گیری

بروز چین و چروک های سطحی یا عمیق با افزایش سن امری طبیعی است؛ ناحیه اطراف لب نیز از این قاعده مستثنی نیست و به مرور دچار چروک های عمقی می شود. بسیاری از افراد به دلیل نامطلوب بودن این تغییرات و کاهش زیباییشان، اقدام به درمان می کنند. در این مطلب راه های مختلف درمان خط لبخند را معرفی کردیم. فراموش نکنید که برای درمان این خطوط باید به بهترین متخصص پوست مراجعه نمایید تا نتیجه مطلوب را دریافت کنید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + نه =