دکتر سولماز سلطان احمدی / خدمات زیبایی / جوانسازی پوست / 7 روش جوانسازی پوست را بشناسید!
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

7 روش جوانسازی پوست را بشناسید!

یکی از مهم ترین معیارهایی که در زیبایی هر انسانی مورد ارزیابی قرار می گیرد، پوست است. در واقع افرادی که پوست زیبا، شاداب و با طراوتی دارند درصد بالایی از زیبایی چهره را دارا هستند. این مساله بدین جهت می باشد که پوست های دارای جوش آکنه و با مشکلاتی خاص در نگاه اول توجه ها را به خود جلب می کند و موجب کاهش زیبایی فرد می شود. دغدغه زیبایی تا جایی پیش می رود که بسیاری از افراد در سنین خاصی تصمیم به جوانسازی پوست خود می گیرند.

مشاهده آثار پیری روی صورت

بر همین اساس بسیاری از زنان و دختران که در اثر عوامل مختلف مشکلات خاصی را تجربه می کنند برای بهبود وضعیت پوستی و نیز افزایش زیبایی ظاهری خود دست به انواع اقدامات درمانی و زیبایی می زنند.

خوش بختانه در طی یکی دو دهه اخیر در حوزه پزشکی انواع روش های نوینی وارد شدند که می توانند تا حد زیادی در بهبود وضعیت پوستی نقش اثر گذاری داشته باشند.

انواع مشکلات پوستی چیست؟

واقعیت این است که پوست با طیف گسترده ای از مشکلات روبرو می شود. از میان این مشکلات می توان به موارد زیر اشاه کرد:

 • کاهش استحکام و سفتی بافت پوست: در واقع پوست انسان بعد از یک سن خاص و نیز در اثر تاثیر عوامل مختلفی با مشکل شلی و افتادگی روبرو می شود.
 • افزایش جوش ها و لکه های ریز در صورت: این جوش ها و لکه ها می توانند بر اثر عوامل مختلف از جمله تغییرات هورمونی، بارداری، تغذیه نامناسب و … ظاهر شوند.
 • افزایش خطوط صورت در نواحی مختلفی همچون، خط پیشانی، خط لبخند، خط ابرو یا خط اخم
 • کاهش چربی های زیر بافت پوست و کوچک تر شدن صورت
 • کاهش کلاژن سازی در بافت پوست؛ کلاژن از جمله مهم ترین عواملی است که در طراوت پوستی نقش دارد. به مرور زمان و در اثر افزایش سن کلاژن سازی کاهش پیدا می کند و در نهایت از جوانی و شادابی پوست کاسته می شود.

 

آشنایی با انواع روش های جوانسازی پوست

این روز ها نسبت به گذشته روش های مختلفی در زمینه احیای پوست و طروات بخشیدن به آن وجود دارد. بخشی از روش ها جراحی است که در موارد خاصی استفاده می شود. ولی دسته دوم، روش های جوانسازی پوست به صورت غیر جراحی است که نسبت به روش های جراحی اثرات بهتری برجای می گذارند و نیز روش هایی غیرتهاجمی هستند. مهم ترین روش های جوانسازی پوست که این روزها طرفداران بسیاری دارند، عبارتند از:

 1. تزریق ژل
 2. تزربق فیلر
 3. تزریق بوتاکس
 4. مزوتراپی پوست
 5. هایفوتراپی
 6. کربوکسی تراپی
 7. تزریق چربی
 8. لیفت با نخ

در ادامه به بررسی هر یک از این روش های جوانسازی پوست خواهیم پرداخت.

جوانسازی پوست صورت با تزریق ژل

انواع ژل ها از جمله مهم ترین مواد تزریقی در حوزه جوانسازی پوست هستند که می توان آن ها را پرکاربرد ترین مواد زیبایی در یک دهه اخیر دانست.

ژل ها به جهت سازگاری کاملی که با بافت پوستی و بدن افراد دارند در بخش های مختلفی از بدن و صورت قابلیت تزریق دارند.

از جمله مهم ترین بخش هایی که ژل تزریق می شود :

 • لب ها؛ به منظور حجم دهی و زیباسازی لب ها
 • گونه ها؛ در مواردی که گونه ها کوچک باشد با ژل ها می توان حجم دهی و فرم دهی زیبایی به چهره افراد بخشید.
 • فک؛ به منظور زاویه سازی صورت
 • در بخش پیشانی، خطوط پیشانی و خطوطی که با عنوان خطوط لبخند و اخم خوانده می شود با هدف کاهش خطوط در چهره و نیز بهبود چین و چروک های پوستی

 

مهم ترین مزیت این ژل ها این است که بالاترین سازگاری را با بدن و صورت دارند و موجب بروز عوارض و پیامد های منفی خاصی نمی شوند. از دیگر مزایای ژل ها این است که برای تزریق آن محدودیت سنی خاصی وجود ندارد و همه می توانند از این روش زیبایی بهره مند شوند.

جوانسازی پوست صورت با تزریق فیلر

فیلرها نیز از جمله موادی هستند که به لحاظ کارایی مشابه به کاربرد های ژل ها هستند. فیلرها نیز در صورتی که از مواد مرغوب ساخته شده باشند هیچ عارضه خاصی ایجاد نمی کنند. نحوه بکارگیری از فیلرها نیز در زمینه جوانسازی پوست به شکل تزریقی است و در کمترین زمان ممکن قابل انجام است. فیلرها نیز در تمامی بخش های صورت قابل تزریق است و نتایج مشابه به ژل ها حاصل می کند.

جوانسازی پوست صورت با تزریق بوتاکس

بوتاکس در حقیقت ماده ای است که از نوعی باکتری ساخته شده است و نوعی سم محسوب می شود. اما سمی است که کاربرد های درمانی و زیبایی دارد و سبب می شود که چروک های پوستی در نواحی مختلف صورت از بین برود.

 

 

بوتاکس با سرنگ هایی مخصوص در صورت تزریق می شوند و سبب جوانسازی و بهبود وضعیت چین و چروک های پوستی می شوند.

بوتاکس زمانی که در پوست تزریق می شود به شکل فلج کردن عضلات صورت عمل می کند و موجب می شود در حالت های مختلف پوست تغییر چندانی نکند. به طبع در نتیجه این تاثیر کاهش چروک های پوستی را شاهد خواهیم بود. با تزریق بوتاکس می توان استحکام پوست را افزایش داد و از شلی و افتادگی پوست جلوگیری کرد.

جوانسازی پوست صورت با مزوتراپی

مزوتراپی از جمله روش هایی نوینی است که بسیاری از علاقه مندان را به سوی خود جلب کرده است. این اقبال حداکثری که از سوی خانم ها و دختران جوان مشاهده می شود به جهت کاربرد ها و تاثیرات قابل توجهی است که این روش از خود به جای گذاشته است.

در این روش متخصصین امر با استفاده از سرنگ ها تمامی مواد معدنی و ویتامین ها و نیز تمامی آن چیزی که پوست برای روند سلول سازی و نیز کلاژن سازی خود بدان نیاز دارد به لایه میانی پوست تزریق می شود.

افراد در نتیجه ی انجام این روش می توانند بهبود پوستی را شاهد باشند و با افزایش کلاژن سازی پوست جوانی و شادابی خاصی را تجربه خواهند کرد.

از جمله مزایای این روش می توان به این اشاره کرد که این روش در مدت زمان کمی تاثیرات خود را آشکار می کند و زنان و دختران می توانند در کمترین تعداد جلسات بالاترین نتیجه دهی را مشاهده کنند.

مزوتراپی هیچ گونه عارضه ی خاصی در بر ندارد و از روش های ایمن در زمینه جوانسازی پوست می باشد.

جوانسازی پوست صورت با هایفوتراپی

هایفوتراپی از روش هایی که در آن با استفاده از امواج فراصوت می توانند به تحریک پوست بپردازند. در نتیجه ی تحریک پوست و  افزایش فعالیت های بافت های سلولی زیر پوست می توان شاهد این بود که کلاژن سازی بیشتری اتفاق افتاده در نهایت پوست طراوت و جوانی بیشتری را تجربه می کند.

در هایفوتراپی ابزار هایی هستند که با کمک ان ها می توان امواج را به سطح پوست رسانید و نتایج درمانی را حاصل کرد.

مهم ترین مورد کاربرد این روش در جایی است که پوست کاهش استحکام را تجربه می کند و افتادگی قابل توجهی در بخش پوست دیده می شود. این روش می تواند بهترین روشی باشد که استحکام و زیبایی دوران جوانی فرد را ایجاد کند.

امواجی که در هایفوتراپی به صورت ساطع می شود هیچ گونه پیامد و عوارض خاصی ندارد. این نکته را از این جهت عنوان کردیم که برخی از افراد نگران اثرات منفی امواج فرا صوت هستند. بنابراین باید بدانند هیچ خطری سلامت و زیبایی آن ها را تهدید نمی کند.

جوانسازی پوست صورت با کربوکسی تراپی

در کربوکسی تراپی با تزریق گاز دی اکسید کربن می توانند تحریکات لازم را در بخش سلولی صورت ایجاد کنند.

در واقع فرایند اثر گذاری کربوکسی تراپی در جوانسازی پوست بدین نحو است:

زمانی که گاز دی اکسید کربن به صورت تزریق می شود سلول ها فعالیت شان را افزایش می دهند تا اکسیژن کافی به این بخش از صورت برسد. در نهایت جریان خون در صورت افزایش پیدا می کند و تاثیری که می گذارد این است که بافت های پوستی ترمیم می شود و تمامی مشکلات برطرف خواهد شد.

تمامی این فرایند نهایتا به جوانسازی پوست کمک خواهد کرد.

جوانسازی پوست صورت با تزریق چربی

روند انجام تزریق چربی در دو مرحله اساسی انجام می شود.  اولین مرحله به برداشت چربی از نواحی مختلف از بدن فرد اختصاص دارد. در واقع در این روش ابتدائا چربی هایی که در بخش شکم و پهلو ها اضافی است را در روند جراحی لیپوساکشن تخلیه می کنند. سپس با سانتریفیوژ یا همان شست وشوی چربی های تخلیه شده می توانند چربی ها را برای مرحله تزریق در صورت اماده کنند.

در نهایت چربی ها با سرنگ هایی خاص می تواند به صورت تزریق شود.

از مهم ترین نکات مثبتی که روش تزریق چربی به صورت دارد این است که این روش نسبت به سایر روش های جوانسازی صورت از ایمن ترین و بی خطرترین روش هایی است که می تواند به بهبودی ظاهر پوست کمک کند. این امنیت و بی خطری از این مساله ناشی می شود که از بدن خود فرد چربی برداشت می شود و زمینه ساز بروز مشکلات و واکنش هایی در بدن نمی شود.

زمانی که چربی ها به صورت تزریق می شود چین و چروک ها از بین رفته و درنهایت صورت حالت و فرم بهتری پیدا می کند.

جوانسازی پوست صورت با لیفت نخ

یکی دیگر از روش های غیر تهاجمی جوان کردن پوست صورت، لیفت صورت با نخ است. در این روش، با استفاده از نخ های مخصوص پوست تحریک به کلاژن سازی و جوان شدن می کند و به این ترتیب روند پیری به تاخیر می افتد.

مزایای روش های غیرجراحی جوانسازی صورت چیست؟

واقعیتی که وجود دارد این است که تمامی روش هایی که در بخش های قبلی به عنوان انواع روش های جوانسازی صورت نام بردیم مزایایی در بردارند که همه روش ها در آن مزایا اشتراک دارند. از جمله مهم ترین مزایای این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در کمترین زمان و در کمترین جلسات درمانی قابل انجام است.
 • برخی از این روش ها کاملا غیر تهاجمی و برخی از ان ها کمتر تهاجمی هستند. از این رو شرایط ویژه ای که انواع جراحی ها ایجاد می کنند را ندارند.
 • روند بهبودی بعد از ان ها بسیار کوتاه است در نتیجه شما در کوتاه ترین زمان می توانید نتیجه درمان را مشاهده کنید.
 • مراقبت های بعد از انجام هریک از ان ها بسیار اقدامات ساده ای است که می توانید در کوتاه ترین زمان ان ها را انجام دهید.
 • اکثر روش هایی که در بخش قبلی نام بردیم ( به جز روش تزریق چربی به صورت ) روش های درمانی و زیبایی سرپایی محسوب می شوند. بنابراین پیش از ان و بعد از انجام انها نیازی ندارید که در بیمارستان بستری شوید.
 • اکثر روش هایی که نام برده شد ( به جز تزریق چربی به صورت) ممنوعیت های شغلی یا روند استراحت طولانی ندارد. از این رو مناسب ترین روش برای زنانی است که شاغل هستند و نمی توانند مرخصی های طولانی مدت داشته باشند.
 • از مهم ترین مزیت هایی که می توان برای انواع روش های جوانسازی پوست برشمرد این است که این روش ها در طی یک دهه ای که از سوی زنان و دختران زیادی انجام شده است خطراتی در پی نداشته است. از سوی دیگر در طی پژوهش هایی که در کشور های پیشرفته روی این روش ها صورت پذیرفته است از بهترین و ایمن ترین روش هایی هستند که عارضه خاصی در پی نخواهند داشت.

لزوم مراجعه به بهترین دکتر متخصص پوست و مو برای جوانسازی پوست

مهم ترین نکته ای که باید یاداور شویم این است که علیرغم اینکه تمامی روش های توصیه شده در این نوشتار از حد بالایی از ایمنی و اثربخشی در زیبایی پوست افراد برخوردار هستند اما نباید این نکته را از نظر دور نگه دارید که قطعا باید به دست متخصصین و پزشکانی انجام شود که بالاترین مهارت و تجربه زیادی درحوزه کاری خود دارند.

در واقع زمانی که پزشک و متخصص در زمینه فعالیت هایی که دارد و خدماتی که ارائه می دهد تخصص داشته باشد می تواند با تکیه بر تجریه و مهارتی که دارد بهترین نتایج درمانی را رقم بزند. علاوه بر این، یک متخصص پوست خوب همیشه در کار خود از ابزار و موادی استفاده می کند که از نظر کیفیت بالاترین هستند و به همین دلیل عوارضی برای پوست به وجود نخواهد آمد.  روشن است که ناپختگی یک پزشک تا چه حد می تواند نتایج غیر قابل جبرانی پیش بیاورد.

کلام آخر

در طی این نوشتار مهم ترین هدفی که دنبال می کردیم این بود که بتوانیم انواع روش های جوانسازی پوست را نام برده و در ادامه مهم ترین موضوعاتی که در زمینه ان روش ها وجود دارد را بیاوریم.

مهم ترین اقدامی که باید انجام دهید این است که با بهترین پزشکان و متخصصین مشورت های لازم را داشته باشید و درنهایت بهترین روش جوانسازی پوست را که می تواند نتایج خوبی را برای شما رقم بزند به کار گیرید.

در واقع در هر فردی یکی از انواع روش ها می تواند تاثیرات بهتر و بیشتری بر جای بگذارد که بعد از مشورت ها و دریافت راهنمایی های لازم از پزشک می توانید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

 

 

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + هشت =