دکتر سولماز سلطان احمدی / خدمات زیبایی / جوانسازی پوست / تزریق بوتاکس و معجزه زیبایی و درمانی آن
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

تزریق بوتاکس و معجزه زیبایی و درمانی آن

قطعاً نام بوتاکس را تا بحال به دفعات شنیده اید و یا شاید شما هم یکی از افرادی باشید که تصمیم دارید این روش جوانسازی صورت را انجام دهید. اما آیا اطلاعات کافی در خصوص جوانسازی پوست با تزریق بوتاکس دارید؟ در این مطلب سعی داریم تا به بررسی بیشتر این روش زیباسازی بپردازیم. با ما همراه باشید.

مزایای تزریق بوتاکس

مزیت های تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بوتاکس (Botox) نام تجاری نوعی سم است که مقدار زیاد آن در مواد غذایی می تواند منجر به بروز مسمومیت جدی شود. سم بوتاکس از طریق باکتری موسوم به کلستریدیوم بوتولینوم، تولید می شود و اصلی ترین اثر این سم ایجاد فلجی در ناحیه ای است که وارد آن می شود.

اما دانشمندان با استفاده از روش های علمی، این سم را رقیق کرده و به نحوی دستکاری کردند که برای انسان مفید باشد. به این صورت که با تزریق آن به پوست، عضلات ناحیه ای که تزریق در آن صورت گرفته است ضعیف شوند و تحت کنترل درآیند.

نحوه عملکرد بوتاکس برای جوانسازی پوست

زمانی که بوتاکس به محل مورد نظر تزریق می شود، توکسین بوتولینوم بر عضلات و اعصاب محل تزریق اثر می گذارد. این اتفاق باعث می شود تا ناقل شیمیایی موسوم به استیل کولین از انتهای عصب آزاد نشود و همین مساله موجب می شود، عضلات پوستی آن ناحیه منقبض شوند و میزان حرکت شان به شدت کاهش یابد. وقتی که عضلات پوست حرکت نکنند درنتیجه چین و چروک اساسا به وجود نخواهد آمد. از سوی دیگر نیز مانع شل شدن و افتادگی پوست نیز خواهد شد. در ویدیوی زیر، تزریق بوتاکس توسط دکتر سولماز سلطان احمدی (متخصص پوست، مو و زیبایی در تهران) را خواهیم دید:

 

 

بوتاکس را به کدام نواحی پوست می توان تزریق کرد؟

با توجه به سن فردی که قرار است بوتاکس انجام دهد، محل هایی که امکان تزریق در آن ها وجود دارد، متفاوت خواهند بود. ممکن است شرایط پوست و یا سن برخی از افراد باعث شود به همه نقاط ممکن، نتوان بوتاکس را تزریق کرد. در ادامه نواحی که امکان تزریق بوتاکس در آن ها وجود دارند برشمرده خواهد شد ولی فراموش نکنید که ممکن است برای برخی از افراد امکان تزریق در تمامی این نواحی ممکن است وجود نداشته باشد.

تشخیص این که بوتاکس در چه نواحی تزریق شود را به عهده پزشکتان بسپارید تا نتیجه نهایی بدون عوارض جانبی و خطرات احتمالی حاصل شود.

نواحی تزریق بوتاکس

 • لب
 • پیشانی
 • زیرچشم
 • ابرو
 • خط لبخند
 • زیر بغل
 • کف دست
 • گونه ها
 • گردن
 • کاهش درد میگرن
 • درمان فلج بل (Bell’s Palsy)
 • فرم دهی به بینی
 • کاهش جوش و آکنه
 • کاهش درد فک

لیفت ابرو با بوتاکس

یکی از کاربردهای بوتاکس بالا بردن ابروها است. با افزایش سن، پوست صورت از جمله پیشانی و عضلات و ماهیچه های زیر ابرو شل می شوند و در نتیجه باعث می شود که ابروها پایین بیایند. با افتادگی و پایین آمدن ابروها، هم چهره حالت غمگین و ناراحت به خود می گیرد و هم جلوی پلک و دید فرد پوشانده می شود. تزریق بوتاکس کمک می کند تا عضلات زیر ابروها سفت شود و در نتیجه ابروها بالاتر برود.

تزریق بوتاکس در اطراف چشم

یکی دیگر از تغییراتی که با افزایش سن شاهد آن خواهیم بود، ایجاد چین و چروک های اطراف چشم است. این خطوط مانع از زیبا به نظر رسیدن چشم ها می شود. علاوه بر این، برخی از افراد در سنین جوانی نیز هنگام خنده شاهد نمایان شدن این خطوط خواهند بود.  تزریق بوتاکس با فلج کردن عضلات اطراف چشم، مانع از ایجاد چین و چروک می شود.

تزریق بوتاکس در پیشانی

یکی از رایج ترین کاربردهای بوتاکس، استفاده از آن در قسمت پیشانی است. با افزایش سن خطوط و چین و چروک های ریز و عمقی روی پیشانی ایجاد می شود که فرد را با مشکل عدم زیبایی مواجه می کند. بوتاکس با فلج کردن عضلات پیشانی مانع از حرکت این عضلات و بروز چین و چروک می شود.

تزریق بوتاکس زیر بغل و کف دست

هایپر هیدروزیس که با عنوان تعریق بیش از حد نیز شناخته می شود، یکی از اختلالاتی است که باعث بروز مشکلاتی برای افراد می شود. یکی از بهترین کاربردهای درمانی بوتاکس، فلج کردن غددی است که دچار این اختلال شده اند. تزریق بوتاکس در ناحیه زیر بغل و کف دست مانع از تعریق شدید در این نواحی می شود.

کاهش درد میگرن با بوتاکس

تزریق بوتاکس بهترین درمان برای سردردهای میگرنی شناخته شده است. بیماران مبتلا به سردرد مزمن روزانه با تزریق بوتاکس و فلج کردن عضلات عامل ایجاد سردرد میگرنی می توانند به کاهش این دردها و درمان آن ها کمک کنند. مطالعات انجام شده نشان می دهد که فرد با تزریق بوتاکس، تعداد روزهای بیشتری را بدون سردرد سپری می کند.

شیوه تزریق بوتاکس چگونه است؟

معمولاً پیش از تزریق این مادّه جوان کننده پوست نیازی به ماده بی حس کننده نیست، ولی در صورت صلاحدید پزشک ممکن است سی دقیقه پیش از تزریق بوتاکس ممکن است پماد بی حسی بر روی ناحیه ای که قرار است تزریق در آن صورت گیرد مالیده شود.

زمان تزریق بوتاکس بسیار کوتاه است و بیش از یک ربع طول نخواهد کشید. قبل از آن که تزریق انجام شود، پزشک مربوطه نواحی تزریق را مشخص خواهد کرد.

مردان می توانند با بوتاکس پوست خود را جوان تر کنند؟

تزریق بوتاکس برای مردان هم قابل انجام است و آن ها هم می توانند از مزایای این روش بهره ببرند.

تزریق بوتاکس برای مردان

نکات مهمی که پیش از تزریق بوتاکس باید رعایت شوند

 • از دو هفته پیش از تزریق این سم از مصرف الکل به طور جدی خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از ایجاد کبودی پس از تزریق، دو هفته پیش از انجام بوتاکس، مصرف داروهای التهابی و آسپرین را زیر نظر پزشک متوقف سازید.
 • بهتر است استفاده از داروهای مکمل مانند قرص های ویتامین از چند روز پیش از تزریق بوتاکس متوقف شوند.
 • در هر شرایط پزشکتان باید از تمامی داروهایی که مصرف می کنید و موادی که به آن ها حساسیت دارید و نیز سوابق پزشکی تان به طور کامل، پیش از تزریق بوتاکس مطلع باشد.
 • در صورت ابتلا به بیماری های خاص حتماً پزشکتان را مطلع کنید.

مهم ترین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس، مراقبت هایی باید انجام شود که از اهمیت بالایی برخوردارند. مهم ترین اقدامات مراقبتی بعد از بوتاکس عبارتند از:

 • تا 24 ساعت از لمس کردن محل تزریق خودداری کنید. لمس کردن یا ماساژ دادن این نواحی باعث انتقال مادّه بوتاکس به سایر نواحی می شود.
 • از انجام فعالیت های سنگین بپرهیزید.
 • از مصرف الکل و دخانیات بپرهیزید.
 • برای کاهش ورم یا کبودی می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • از استفاده از لایه بردارها و یا روش های لایه برداری بپرهیزید.
 • در صورت بروز هرگونه مشکل با پزشک خود تماس بگیرید.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

اثر بوتاکس موقتی بوده و حدود سه الی چهار ماه دوام خواهد آورد. در موارد بسیار کم ممکن است تا هشت ماه نیز دوام بیاورد. پس از آن باید تزریق مجدد انجام بپذیرد. البته زمانی که چند بار منظم بوتاکس تزریق شود اثر و ماندگاری آن طولانی تر خواهد بود و نواحی تزریق Botox به مرور زمان به حالتی می رسند که دیگر جای چین و چروک های شان باقی نخواهد ماند.

عوارض بوتاکس چیست؟

همان طور که گفتیم، بوتاکس نوعی سم است که در شرایط آزمایشگاهی و برای استفاده در پزشکی زیبایی و همچنین درمان برخی مشکلات استفاده می شود. این مادّه اگر از کیفیت بالا و استانداری برخوردار باشد و همچنین توسط بهترین متخصص پوست انجام شود، هیچ گونه عارضه ای در پی نخواهد داشت. با انتخاب یک متخصص پوست خوب اطمینان خواهید یافت که هم از بهترین بوتاکس موجود در بازار استفاده می شود و هم کار تزریق به درستی انجام خواهد شد.

کوفتگی ناحیه تزریق، درد کم و التهاب از عوارض موقتی تزریق بوتاکس است.

فیلم از تزریق بوتاکس

در ویدیوی زیر، نمونه ای از کار تزریق بوتاکس به پیشانی توسط دکتر سلطان احمدی (متخصص پوست و مو) را می بینیم:

 

آیا برای رفع چین و چروک گردن می توان از بوتاکس استفاده کرد؟

یکی از رایج ترین کاربردهای بوتاکس، استفاده از آن در ناحیه پیشانی، خطوط دور چشم و خط خنده است. اما این به معنای آن نیست که بوتاکس در نواحی دیگر بی تاثیر است. بوتاکس برای رفع چین و چروک و خطوط گردن نیز تزریق می شود اما ماندگاری آن کمتر است و متخصصان پوست استفاده از آن را در این ناحیه چندان پیشنهاد نمی کنند.

تاثیر بوتاکس چه زمانی مشخص می شود؟

تاثیر بوتاکس با توجه به محل تزریق متفاوت است. اما به طور کلی، یک هفته بعد از تزریق، تاثیرات آن را مشاهده خواهید کرد.

با قطع تزریق بوتاکس، چین و چروک افزایش می یابد؟

یکی از تصورات اشتباهی که وجود دارد این است که اگر تزریق بوتاکس تمدید نشود، باعث می شود که چین و چروک بیشتر شود. بعد از قطع تزریق، عضلات به آرامی شل می شوند و به حالت اولیه خود برمی گردند.

تزریق بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی خطری ندارد؟

به طور کلی، دوران بارداری و دوران شیردهی دورانی حساس برای یک زن است و مصرف هر گونه داروی اضافی در این مدت ممنوع است. اگر چه بوتاکس وارد شیر مادر نمی شود و می توان آن را بی خطر دانست، اما بهتر است که برای عدم بروز مشکلات از تزریق این مادّه در دوران بارداری و شیردهی خودداری کرد.

نمونه قبل و بعد از تزریق بوتاکس

نمونه قبل و بعد از تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس در تهران

قبل از آن که به سراغ این موضوع برویم، بهتر است که تاکید کنیم تزریق بوتاکس باید حتماً توسط یک متخصص پوست خوب در تهران انجام شود. متاسفانه تعداد افرادی که در زمینه بوتاکس فعالیت دارند و هیچ تخصصی در این زمینه ندارند، افزایش یافته است. مراجعه به این افراد می تواند خطرات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

اما در مورد قیمت بوتاکس در تهران باید گفت که تعیین دقیق آن بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله مارک بوتاکس مصرفی، تخصص پزشک و میزان مشکل فرد. به همین دلیل، بهترین راه برای پی بردن به هزینه دقیق تزریق این مادّه جوان کننده پوست، مراجعه به بهترین متخصص پوست تهران و مشاوره است.

کلام آخر

بوتاکس یک روش غیرتهاجمی به منظور جوانسازی پوست، و جلوگیری از ایجاد چین و چروک انجام می شود.

در حقیقت بوتاکس داوریی است که با از بین بردن عوارض سم بوتولونیوم نوع A تولید شده است و با فلج کردن موقت بخشی از اعصاب و عضلات ناحیه ای که به آن تزریق می شود، می تواند مانع ایجاد چین و چروک و باعث محو شدن چروک های سطحی شود.

یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد چین و چروک در پوست، تکان دادن عضلات آن است. زمانی که این عضلات نتوانند حرکت کنند در نتیجه چین و چروکی نیز ایجاد نخواهد شد. البته مزایای بوتاکس، صرفا جلوگیری از ایجاد چین و چروک نیست؛ بلکه از طریق بوتاکس و ثابت نگه داشتن بخشی از عضلات پوست، تغییراتی را می توان در پوست اعمال کرد که موجب زیباتر شدن نیز بشوند.

از آن جایی که روش جوان سازی پوست با بوتاکس نسبت به سایر روش ها، کمتر تهاجمی است در نتیجه، از آن می توان به عنوان یک راه حل پزشکی ایمن نسبت به سایر روش های موجود به منظور از بین بردن چروک های پیشانی و اطراف چشم یاد کرد.

طبق آمارهای جهانی به دست آمده، تزریق بوتاکس یکی از محبوب ترین شیوه های جوان سازی و جلوگیری از ایجاد چین و چروک پوست محسوب می شود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − سیزده =