دکتر سولماز سلطان احمدی / بیماری های پوستی / 10 علت آکنه در بزرگسالان + راه های درمان
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

10 علت آکنه در بزرگسالان + راه های درمان

بلوغ یکی از علل شایع آکنه است. حدود 8 نفر از 10 نوجوان را تجربه می کنند. اما هورمون ها تنها چیزی نیستند که در ایجاد این جوش های مزاحم مقصر هستند. طبق آکادمی پوست آمریکا حقیقت این است که تا 15 درصد از زنان بالغ دچار آکنه هستند. نکته جالب این است که شما می توانید آن را در بزرگسالی دریافت کنید، حتی اگر در نوجوانی نداشتید.

اگرچه این جوش ها یکسان به نظر می رسند ، اما جوش های بزرگسالان با آن چیزی که در دبیرستان داشتید متفاوت است. آکنه بزرگسالان معمولاً در نیمه تحتانی صورت وجود دارد و آکنه نوجوانان معمولاً در نیمه بالایی است. آکنه بزرگسالان نیز عمیق تر است و به صورت کیست یا جوش های “زیر پوست” ظاهر می شود که قابل تخلیه نیست. در ادامه با 10 دلیل آکنه بزرگسالان آشنا شوید.

محصولات آرایش مو که پوست شما را لمس می کند می تواند در ایجاد آکنه نقش داشته باشد

جوش های ناشی از محصولات مراقبت از مو آنقدر رایج هستند که نامی برای آنها وجود دارد: آکنه پوماد.

ریچارد فرید، نویسنده کتاب شفای آکنه بزرگسالان، می گوید: “محصولات استایلینگ روغن روی پیشانی می ریزد که می تواند باکتری های ایجاد کننده آکنه را در منافذ پوست شما به دام اندازد.”

منافذ مسدود ملتهب می شوند و در نتیجه قرمزی، چرک و در نهایت جوش های سرسیاه و سرسفید در امتداد خط مو و پیشانی ایجاد می شود. مدل موهای شما نیز اهمیت دارد؛ موهای زائد با آوردن محصولات موی مسدود کننده پوست روی پیشانی، آکنه را بدتر می کند.

محصولات را با دستان خود بمالید و آنها را از خط موی خود دور نگه دارید. پس از استفاده، پوست خود را با پاک کننده صورت پاک کنید تا هرگونه محصول آرایش اضافی از بین برود.


بیشتر بخوانید: انواع جوش صورت و راه های درمان آنها

از بین بردن موهای زائد صورت می تواند به طور غیر منتظره ای منجر به آکنه شود

در اینجا شما یک مشکل چهره ( موهای صورت ) را با مشکل دیگر( پوست ناهموار) معامله می کنید.

محصولات موضعی که قبل یا بعد از برداشتن موها روی پوست شما زده می شوند، می توانند کمدوژنیک باشند. (به این معنی که منافذ پوست را مسدود کرده و باعث آکنه می شوند.)

به خاطر داشته باشید که خارش های برجسته پس از برداشتن مو ممکن است آکنه واقعی نباشد، بلکه تحریک فولیکول مو است که باعث بثورات گذرا می شود. با اعمال کمپرس گرم روی صورت خود سه تا چهار بار در روز بثورات را تسکین دهید. اگر این کار نمی کند ، به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است برای از بین بردن بثورات پوستی به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.

برای کاهش باکتری های روی پوست خود، قبل از لیزر، مناطق مویی را تمیز کنید و از محصولات غیرکومدوژنیک استفاده کنید که منافذ پوست شما را مسدود نمی کند.

استفاده بیش از حد از محصولات مراقبت از پوست می تواند باعث تشدید پوست و ایجاد آکنه شود

ممکن است چندین محصول جدید مراقبت از پوست را در سال آزمایش کنید. این کار برای پوست شما مضر است.

تعویض محصولات یا افزودن یک محصول جدید قبل از اینکه به آن فرصت دهید تا کار کند “پوست خود را با مواد نگهدارنده و ترکیبات فعال جدید، که می تواند تحریک کننده باشد و باعث ایجاد جوش می شود، به چالش بکشد.”

حتی اگر از محصولات زیاد ضد آکنه استفاده کنید، می توانید باعث ایجاد لک شوید. بهتر است یک یا دو محصول را انتخاب کنید و حداقل چهار تا شش هفته به آنها فرصت دهید تا نتیجه دهند.

پاک کننده آرایش شما ممکن است باعث آکنه شود

مواد آرایشی مسدود کننده منافذ می توانند با چربی طبیعی پوست شما ترکیب شده و باعث ایجاد جوش هایی به نام آکنه زیبایی شوند.

مشکل فقط محصولات نیست، بلکه نحوه پاک کردن آرایش است. زنان پوست خود را به صورت گذرا تمیز می کنند، یا به دلیل اینکه از آرایش پاک کن استفاده می کنند، فکر می کنند نیازی به شستن کامل صورت خود ندارند.”

پس از یک روز طولانی، آرایش، روغن و کثیفی تجمع می یابد. این یک تهدید سه گانه است که می تواند به راحتی منافذ پوست شما را مسدود کرده، باکتری های ایجاد کننده آکنه را به دام اندازد و باعث ایجاد جوش شود.

به دنبال محصولات غیر کومدوژنیک باشید و هر شب صورت خود را کاملاً و به آرامی بشویید. برس های آرایش خود را هر هفته تمیز کنید و از محصولات آرایشی کمتر استفاده کنید.

سفر به جاهای جدید می تواند باعث آسیب رساندن به پوست شما شود و در ایجاد جوش موثر باشد

تغییر محیط، گرما و رطوبت می تواند باعث آکنه شود. پوست شما به ان ها عادت ندارد، بنابراین به چالش کشیده می شود و با تغییر خود واکنش نشان می دهد.

شما نمی توانید آب و هوا یا رطوبت محل خود را تغییر دهید، اما اجتناب از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و استفاده از کرم ضد آفتاب با اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم ممکن است به کاهش جوش ها کمک کند.

کرم های ضد آفتاب سنگین تر ممکن است باعث آکنه شوند

اگر پوست مستعد آکنه دارید، استفاده از کرم ضد آفتاب ضروری است، اما کدام ضد آفتاب برای شما مناسب است؟

افرادی که دارای آکنه یا پوست مستعد آکنه هستند باید به دنبال کرم های ضد آفتاب بدون روغن و بدون کمدون باشند. که کرم های ضد آفتاب “سنگین تر”، که برچسب آنها فاقد چربی است، می توانند منافذ پوست را مسدود کرده و آکنه بیشتری ایجاد کنند.

کرم های ضد آفتاب دارای دو نوع ماده فعال هستند. عوامل شیمیایی که جذب پوست می شوند و در برابر اشعه های مضر فرابنفش محافظت می کنند و عوامل فیزیکی که برای ایجاد محافظ در برابر آفتاب روی سطح قرار می گیرند.

کرم های ضد آفتاب فیزیکی اغلب برای پوست های حساس توصیه می شوند زیرا اشعه خورشید را منحرف می کنند. اما این کرم های ضد آفتاب می توانند ضخیم تر باشند و یک گچ سفید بر روی پوست بگذارند و احتمالاً منافذ را مسدود کنند، در حالی که کرم های ضد آفتاب شیمیایی نامرئی، بسیار سبک هستند و پوست را بدون درخشش می گذارند.


بیشتر بخوانید: انواع لک های پوستی و درمان آن

رژیم غذایی سرشار از غذاهای فرآوری شده و کربوهیدراتهای تصفیه شده ممکن است منجر به آکنه شود

آخرین شواهد علمی نشان می دهد که رژیم های حاوی کربوهیدرات بالا می تواند شما را مستعد آکنه کند. رژیم های غذایی حاوی کربوهیدراتهای تصفیه شده که دارای شاخص قند خون بالا هستند، ممکن است توسعه و شدت آکنه را افزایش دهد، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. شاخص قند خون مقیاسی است که اندازه گیری می کند که یک غذا چقدر می تواند بر سطح قند خون تأثیر بگذارد.

ممکن است بین آکنه و لبنیات ارتباطی وجود داشته باشد. یکی از محرک ترین انواع لبنیات، شیر گاو است، به ویژه شیر کم چرب که حاوی مقدار زیادی هورمون شبه پروژسترون است و قند بیشتری نسبت به شیر پر چرب دارد.

غذای سبک مانند چیپس و بستنی را کنار بگذارید و به غلات کامل، سبزیجات، میوه ها و غذاهای با پروتئین بالا روی آورید.

استرس با تغییرات هورمونی همراه است که خطر آکنه را افزایش می دهد

استرس با انتشار مواد شیمیایی التهابی به نام نوروپپتیدها و تغییرات هورمونی می تواند آکنه را بدتر کند.حتی استرس “خوب”، مانند آماده شدن برای یک رویداد بزرگ، ممکن است باعث بروز آکنه شود. به همین دلیل است که یک جوش بزرگ در روز عروسی یا قبل از قرار ملاقات بزرگ ظاهر می شود.

از محصولات آکنه با ترکیباتی مانند اسید سالیسیلیک و بنزوئیل پراکسید برای از بین بردن جوش های ناشی از استرس استفاده کنید. برای جلوگیری از بروز بیماریهای آتی، راهی برای آرام کردن اعصاب خود پیدا کنید.

تلفن های همراه می توانند باکتری های ایجاد کننده آکنه را به صورت شما منتقل کنند

در طول روز، تلفن همراه خود را در معرض سطوح باکتری روی آنها قرار می دهید و وقتی با تلفن صحبت می کنید، این باکتری را نزدیک دهان خود قرار می دهید.

به علاوه، اگر دائماً تلفن همراه خود (یا همان تلفن معمولی) را در دست دارید، مالیدن آن به صورت شما می تواند منجر به “مکانیک آکنه” شود که جوش های ناشی از اصطکاک است.

این انتقال باکتری ها همچنین زمانی اتفاق می افتد که پس از ارسال پیامک به تلفن همراه خود به صورت خود دست می زنید. هر چند وقت یکبار به تلفن خود استراحت دهید و روزانه آن را با دستمال الکلی تمیز کنید.

خشکی پوست مقصر احتمالی بروز آکنه است

پوست خشک می تواند دارای ترک ها و شکاف های میکروسکوپی باشد که در آن باکتری ها تکثیر شده و باعث ایجاد آکنه می شوند. پوست خود را چند بار در هفته لایه برداری کرده و با یک مرطوب کننده غیر کامدوژنیک مناسب برای پوست های خشک آبرسانی کنید.


بیشتر بخوانید: درمان قطعی منافذ باز پوستی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − پنج =