دکتر سولماز سلطان احمدی / خدمات زیبایی / با تکنولوژی آر اف بیشتر آشنا شوید
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

با تکنولوژی آر اف بیشتر آشنا شوید

آر اف سوزنی

پوست مهم ترین عنصر زیبایی انسان است و زمانی که دچار آسیب شود، چهره زیبایی خود را از دست می دهد. با افزایش سن با بر اثر عوامل خارجی مانند جراحت، پوست انسان شادابی و نشاط خود را از دست می‌دهد و شل و افتاده می شود. این تغییرات برای اکثر افراد ناخوشایند است و به همین دلیل تلاش می کنند تا با روش های مختلف پوست را جوان و زیبا کنند. یکی از روش های جوانسازی و سفت کردن پوست، استفاده از روش آر اف فرکشنال (Fractional RF) یا آر اف سوزنی است. اگر دوست دارید که بیشتر با این روش زیباسازی و جوانسازی پوست آشنا شوید با ما همراه باشید تا ضمن بررسی کامل این روش، با بهترین دکتر پوست تهران برای آر اف فرکشنال آشنا شویم.

آر اف فرکشنال چیست؟

یکی از روش های نوین زیباسازی و جوان سازی پوست، روش آر اف فرکشنال یا به اختصار آر اف است. به این روش آر اف سوزنی نیز گفته می شود. این روش با دستگاهی با همین نام انجام می شود که با تحریک پوست با استفاده از فرکانس های رادیویی باعث ساخت کلاژن و جوان سازی پوست می شود. آر اف یک راه ساده و طبیعی برای بازسازی کلاژن و الاستین پوست است. محل اثر امواج رادیو فرکانسی که از نوع امواج با طول موج رادیویی با سطح فرکانس پایین هستند، لایه ی درم پوست است. در واقع لایه درم لایه ای است که تحت تاثیر فرایند پیری قرار گرفته و آسیب می بیند. امواج آر اف با تولید گرما در درم باعث تحریک و جوان سازی پوست می شوند و به نوبه خود نیز باعث تخریب و از بین رفتن سلول های ناسالم و فیبرهای تخریب شده پوست خواهد شد. نتیجه این فرایندها کاهش اسکار ناشی از آکنه، کاهش اندازه منافذ باز و جوان سازی کلی پوست است.

آر اف فرکشنال چگونه انجام می شود؟

با انجام آر اف سوزنی شما به دو طریق باعث جوانسازی پوست خود خواهید شد. اول با تحریک تولید کلاژن از طریق تولید انرژی گرمایی در لایه ی درم، روش دوم، تحریک فیبروبلاست های پوستی است. این سلول ها مسئول تولید بافت های فیبروزی در بدن هستند که یکی از نقش های اصلی در فرایند ترمیم نقاط آسیب دیده در بدن را بعهده دارد. با انجام آر اف فرکشنال ما به صورت انتخابی باعث ایجاد آسیب در برخی نواحی پوستی می شویم بدین ترتیب سلول های فیبروبلاست تحریک شده و باعث تولید بافت فیبروز محکم در آن ناحیه خواهند شد که منجر به سفت شدن پوست در آن قسمت می شود. البته آسیب وارد شده در این روش به صورتی است که نواحی دیگر سالم می ماند و باعث تولید کلاژن و ترمیم پوست می شود.

کاربردهای آر اف فرکشنال چیست؟

این روش درمانی و زیباسازی پوست در موارد زیر قابل استفاده است:

 • رفع شلی و افتادگی پوست
 • از بین بردن جای زخم، اسکار و ترک های ناشی از بارداری یا چاقی و لاغری مکرر
 • رفع منافذ باز پوست
 • رفع آکنه کیستیک
 • رفع چین و چروک های سطحی پوست
 • رفع مشکلات مربوط به رنگ پوست

در فیلم زیر یکی از نمونه های آر اف فرکشنال توسط دکتر سولماز سلطان احمدی، متخصص پوست و زیبایی در زعفرانیه تهران، را مشاهده خواهید

معایب و مزایای RF فرکشنال

آر اف یکی از کم تهاجمی ترین و بی خطرترین روش های زیباسازی پوست است که اگر توسط بهترین دکتر پوست، مو و زیبایی تهران انجام شود، نتایج چشمگیری خواهد داشت. با این حال، این روش اگر توسط غیرمتخصص انجام شود که با روش کار دستگاه آر اف آشنایی نداشته باشد، مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. در ادامه به بررسی مزایا و معایب این روش سفت کردن و جوانسازی پوست می پردازیم.

مزایای RF سوزنی

 • سفت کردن پوست و حجم دهی

 با انجام این روش پوست و افزایش کلاژن سازی، پوست حجیم می شود؛ به همین دلیل به صورت همزمان هم چین و چروک های سطحی پوست از بین می روند و هم رنگ پوست در نواحی سطحی بهبود می یابد.

 • از بین بردن ترک های پوستی و جای زخم و اسکارهای پوستی

تحریک تولید کلاژن در ناحیه درم منجر به جوانسازی و از بین رفتن جای زخم و اسکارها در پوست بدن خواهد شد.

 • از بین بردن منافذ باز پوستی

با تحریک جوانسازی پوست این منافذ به صورت قابل توجهی کاهش می یابند.

به صورت کلی در مواردی که پوست دچار شلی و افتادگی شده، ترک های پوستی یا استریا ایجاد شده ناشی از چاقی یا بارداری، جای زخم و جوش، منافذ باز پوست، چین های ظریف پوستی و مشکلات رنگدانه ای پوستی می توان از روش آر اف فرکشنال بهره برد. همچنین این روش یکی از ایمن ترین و کم تهاجم ترین روش های زیباسازی پوست است و امواج رادیوفرکانسی (این امواج در رادیو و تلویزیون و وای فای نیز مورد استفاده قرار گرفته اند) مورد استفاده فقط با تولید گرما باعث تغییرات پوستی می شوند. از طرفی این روش مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز می باشد.

معایب RF سوزنی

معایب این روش علاوه بر این که به نحوه استفاده صحیح از دستگاه بستگی دارد، به نوع دستگاه مورد استفاده برای تولید امواج رادیو فرکانسی هم مرتبط است، زیرا دستگاه های فراوانی قابلیت تولید امواج رادیو فرکانسی را دارند و مورد تایید سازمان اف دی آ نیز قرار گرفته اند ولی همواره لازم است مواد و استاندارد های لازم در ساخت و انتخاب مواد اولیه رعایت شده باشد. اگر برای انجام این روش از دستگاهی مدرن و به روز استفاده نشود و یا غیرمتخصص اقدام به انجام آن کند مشکلاتی مانند بثورات پوستی، زخم ناشی از سوختگی پوست، هیپرپیگمنتیشن، پوسته پوسته شدن و فرورفتگی در پوست به وجود خواهد آمد.

به طور کلی آر فرکشنال روشی بسیار کم تهاجمی است و در صورتی که در کلینیک پوست و زیبایی خوب در تهران انجام شود عوارض حادی به دنبال نخواهد داشت. البته برخی عوارض وجود دارند که موقتی هستند و با گذشت زمان بهبود می یابند؛ از مهم ترین عوارض جانبی استفاده از آر اف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد موقت

دستگاه هایی که در ابتدا برای تولید امواج مورد استفاده قرار می گرفتند درد زیادی ایجاد می کردند به صورتی که برای انجام آر اف فرکشنال نیاز به بیهوش کردن مریض وجود داشت. ولی با پیشرفت علم، درد ناشی از دستگاه های تولید کننده ی امواج به حداقل رسیده و دیگر حتی به ایجاد بی حسی موضعی نیاز نداریم. عارضه ی محتمل بعدی ایجاد اریتم در پوست است که اغلب 24 ساعت بعد از اتمام روش از بین خواهد رفت.

 • تورم و  قرمزی موقتی

همچنین در  برخی موارد شاهد ایجاد تورم در پوست هستیم که نهایتا طی 24 ساعت از بین رفته و البته در برخی موارد طی یک هفته بهبود می یابد. این عوارض بسیار به ندرت رخ می دهند و اغلب با وجود دستگاه های پیشرفته و پزشک متخصص با تجربه شاهد این عوارض نخواهیم بود.

سن مناسب برای انجام آر اف فرکشنال

از نظر سنی تمام افراد بین بازه ی سنی 64 تا 51 ساله، کاندید مناسب انجام این روش هستند. به نظر می رسد افرادی که در سنین آغازی ایجاد عوارض پیری قرار می گیرند از این روش و مزایای جوان سازی آن استفاده می کنند. به نظر می رسد در آینده افراد با سن 38 تا 50 سال، بیشترین گروه سنی متقاضی استفاده از این روش را به خود اختصاص دهند. نکته جالب این است که افراد جوانتر نیز از این روش برای جوانسازی پوست خود بهره می برند.

آر اف برای چه کسانی مناسب است؟

این روش غیرتهاجمی برای تمام افرادی که مایلند پوستی جوانتر و شاداب تر داشته باشند قابل استفاده است. در کل می توان بیان کرد برای افرادی که نشانه های پیری و افتادگی پوستی به تازگی در آنها ایجاد شده است و نیاز به انجام روش های تهاجمی برای بهبود شرایط پوستی خود ندارند، مناسب ترین گروه برای انجام این روش هستند.

عکس قبل و بعد RF

RF فرکشنال برای چه افرادی مناسب نیست؟

 این روش برای برخی افراد از جمله افرادی که دارای پیس میکر در قلب یا دارای پلاتین یا فلز در محل پوست مورد درمان و زنان باردار یا شیرده، افرادی که دچار بیماری های قلبی  و اختلالات بافت همبند می باشند مناسب نیست.

بهترین دکتر پوست تهران برای آر اف

انجام هر گونه اقدام برای زیباسازی و جوانسازی پوست باید نزد یک متخصص پوست و زیبایی خوب انجام شود. پوست ناحیه ای حساس در بدن است که در صورت آسیب دیدن می تواند مشکلات جبران ناپذیری را به وجود آورد. پوست انسان نقش محافظت از بدن در برابر آسیب های محیطی را برعهده دارد و اگر بر اثر اتفاق یا سهل انگاری دچار آسیب یا سوختگی شود، باعث عفونت دیگر اعضای بدن می شود.

جوانسازی پوست با آر اف سوزنی نیز یکی از راه های زیبایی پوست است که باید حتماً توسط یک متخصص حرفه ای و در کلینیکی مجهز به دستگاه های روز انجام شود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − یک =